16. června si připomínáme Den afrického dítěte, který patří k dalším z mnoha mezinárodních dnů týkající se dětí, jejich práv a potřeb. V mnoha rozvojových zemí děti stále umírají na podvýživu a žijí ve veliké chudobě.

Africký kontinent si tento den připomíná v kontextu tématu „Konflikt a krize v Africe: Ochrana veškerých práv dítěte“, který jako téma pro tento rok vyhlásila Africká unie.

Prostřednictvím Afrického výboru expertů pro práva a blaho dítěte zadala k vypracování kontinentální studii o dopadu ozbrojených konfliktů na děti v Africe, která je součástí její snahy pozvednout agendu ochrany dětí v konfliktních situacích. Právě proto si také Africká unie zvolila za letošní téma podporu zachování života a blahobyt afrických dětí. Ve všech konfliktech jsou děti nejzranitelnějším segmentem civilního obyvatelstva a konfliktní situace je negativně ovlivňují v mnoha ohledech. Připomenutím Dne afrického dítěte se zaměřením na dětská práva se připomíná vládám kontinentu, že se jedná o oblast vyžadující jejich pozornost.

Den afrického dítěte se slaví jako vzpomínka na vzpouru a následný masakr v jihoafrickém Sowetu, které se odehrály 16. června roku 1976. V tento den protestovali studenti v Jihoafrické republice proti systému vzdělávání, který podporoval apartheid. Demonstrace vyvrcholila střelbou policie apartheidu do neozbrojených mladých demonstrantů.
Vložila: MB