Chystáte se k volbám? Ne? Nejste sami. Lidé mladší třiceti let podle posledních průzkumů dorazí v nejmenším počtu. Stěžují si, že jejich hlas ve finále nic nezmění. Naopak nejčastějším voličem je v České republice člověk nad 65 let.

Důvod, proč velká část prvovoličů a mladých lidí prohlašuje, že letos k volbám nepůjde, se ve skutečnosti jeví jako velmi jednoduchý – nemají koho volit. Vím, že v tuto chvíli začnou některé politické strany vykřikovat, že tomu tak není.

Jenže mladí lidé jsou zpravidla mnohem liberálnější než zbytek populace. Chtějí patřit do Evropské unie a NATO, nevidí žádný problém v situaci, kdy homosexuální pár vychovává děti, a podnikání je pro ně možnost dělat vlastní věci, ne sprosté slovo. Žádná strana jejich pohled na svět v současné chvíli ale nereprezentuje dostatečným způsobem.

Jeden z mála subjektů, který se snaží na mladé voliče výslovně cílit, je TOP 09. Mnoho z nich ale odradí konzervativními názory některých členů na podobu rodiny nebo možná dobře myšlenými, ale krátkozrakými výhodami, jako jsou kulturní vouchery nebo levné vlaky. Strana stále nedokáže nabídnout odpovědi na podstatnější otázky typu – bude muset žena čekat se založením rodiny až do 35, než ji její plat konečně dokáže uživit? Může jít muž na mateřskou, aby mu to zároveň nezničilo kariéru? To a mnohé další jsou klíčové otázky pro mladé rodiny, na které se 'tak trochu pozapomnělo. Nutno dodat, že to není problém jen TOP 09, ale celého politického spektra.

KDU-ČSL se dlouho nedokázala rozmyslet, zda chce kandidovat se Starosty nebo ne a otočili už tolikrát, že se možná i díky tomu do sněmovny ani nedostanou. Předseda Pirátů, kteří říkají, že zastupují to nejliberálnější, co dnes v České republice existuje, měl problém odpovědět na otázku, jak by hlasoval v otázce vystoupení z NATO. Klady Zelených jsou zase příliš zastřeny radikalismem Matěje Stropnického. Na pomyslném posledním místě stojí ODS, která se snaží prezentovat jako strana s čistým štítem, přičemž má za sebou dobře známé kauzy (můžeme zmínit například odposlechy Béma s Janouškem nebo machinace s evropskými dotacemi). Nově do party akorát přibrala Václava Klause mladšího, „experta na české vzdělávání“, nebo Iva Valentu, známého ,,obchodníka s lidským štěstím“. Tím výčet možností pro liberálního voliče končí.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB