Šikana má mnoho podob. Nemusí se ale vždy jednat jen o kradení svačiny nebo ponoření hlavy do záchodu, jak si možná řada z nás představuje. Body shaming umí zaútočit tam, kde nás to skutečně zabolí – na těle. A nemusíme přitom ani zdaleka být děti, které se neumějí bránit.
Určitě jste na to už někdy narazili. Támhleta je příliš hubená, měla by se sebou něco dělat. A on je zase naopak moc tlustý, s tím by se taky neměl smířit. Rozebírání postavy druhých lidí už vám nejspíš ani nepřijde zvláštní. Jedná se ovšem o dost rozšířenou (a o to více bagatelizovanou) kategorii šikany, která může oběť poznamenat na celý život.

Těla, kam se podíváte

Body shamingem je vlastně prostoupena celá naše společnost. Každý lifestylový časopis nabízí zaručené tipy, jak zhubnout a mít dokonalou postavu. Tyhle samospásné rady ale obvykle nezohledňují individuální rozdíly a spousta lidí se proto po jejich selhání může cítit méněcenně. A určitě znáte zábavné tlouštíky z televizních seriálů, z nichž si každý kvůli váze neustále utahuje. Do určité míry je dobře, že zdravé tělesné proporce jsou považovány za správné a normální, ovšem nic se nesmí přehánět. Když pak vidíte štíhlé kamarádky, jak se stresují ze své váhy, je vám jasné, že je něco shnilého v naší společnosti.
Vložila: MB