Úvodní stránka » Aktuality ICM - Informačního centra pro mládež Jindřichův Hradec » Chystáte velký projekt? Vyhněte se následujícím šesti chybám!

Ať už plánujete velkou rozlučkovou párty nebo pracujete na důležitém úkolu ve škole nebo v práci, ve všech případech tvoříte projekt. A během jeho plánování nebo uskutečňování můžete udělat spoustu chyb, které se vám vymstí. Které patří mezi ty nejčastější a jak se jim vyhnout? O tom mluvil na přednášce ze série StartupClub expert na rozvoj projektové kultury Josef Hajkr ze společnosti SHINE Consulting.

1) Neznáte cíl

Pouštět se do projektů bez jasně definovaného cíle patří k největším problémům v projektovém managementu. „Zásadní je určit si naprosto jasný cíl. Často se stává, že projekty vlastně nemají stanovený okamžik, kterým končí. Tím pádem není možné je vyhodnotit,“ upozorňuje Hajkr. Pokud se tedy chcete projektem dostat z jednoho bodu do druhého, musíte si uvědomit, kde přesně chcete v koncovém stádiu být. Hudební festival tak nemusí končit posledním odehraným koncertem, ale uklizeným areálem a vyúčtovanou poslední korunou na všechny účinkující. 

2) Pletou se vám cíle s užitkem

Říkáte si, že definice cíle pro vás není problém. Ale jste si jistí, že jste opravdu definovali cíl a ne užitky projektu? Pokud si tyto dva pojmy spletete, usilujete o nedosažitelné. „Užitky znamenají všechny přínosy a benefity, které vznikají po dosažení našeho vytouženého stavu, tedy cíle. Užitky ovšem do projektu nepatří, protože projekt sám o sobě nemá moc k tomu, aby vám užitky dodal,“ upozorňuje expert. Jako příklad uvádí projekt opravy rybníka. „Chceme například opravit rybník, na kterém budou moct děti v zimě bruslit. To znamená, že naším cílem je opravit hráz v rybníce tak, aby udržela vodu. Až po dosažení cíle se můžou dostavit přínosy. Třeba to, že děti budou díky pohybu zdravější,“ říká Hajkr.
Vložila: MB