Úvodní stránka » Aktuality ICM - Informačního centra pro mládež Jindřichův Hradec » Co můžeš udělat ve dvaceti, neodkládej na důchod

Někdo je, pravda, mladý ještě v pětasedmdesáti. V seriálu Peníze, nebo život se ale přidržují podstatně konzervativnějšího přístupu. Za mladého budeme považovat člověka, který právě skončil školu nebo učení a rozhoduje se, co bude dělat dál. Chystá se vyletět z rodného hnízda a aspoň trochu se postavit na vlastní nohy.

Konečně bydlím sám!

Odstěhovat se od rodičů a začít nový život v novém bytě nebo dokonce i v novém městě byl pro mnoho z nás obrovský krok. Čekaly nové životní zkoušky, nová práce, vážné i nevážné vztahy. Jak obtížné bude pro mladého člověka tohle vykročení do světa dospělých, záleží do značné míry na tom, jaké podmínky pro start bude mít. Někdo má to štěstí, že na něj od rodičů čeká vyšší obnos na kontě nebo dokonce nový byt, jiný z domu neodchází ani s uzlíčkem buchet. V obou případech ale záleží jen na nás, jak obstojíme, jak se dokážeme sami o sebe postarat, jestli dokážeme každý měsíc žít, nebo jen přežívat nebo si bezmyšlenkovitě užívat.

Pokud dostaneme od rodičů vlastní byt, hodně se nám finančně uleví. Pokud jdeme do pronájmu, není sice potřeba zprvu investovat tolik peněz, jako kdybychom si brali hypotéku, stačí si pořídit jen to nejdůležitější a můžete bydlet, ovšem i to nejdůležitější něco stojí. Ostatně bez kauce se nájem většinou také neobejde. I do nového bytu od rodičů už si vybavení často musíme pořídit sami. Tím se vracíme k prvnímu a druhému dílu našeho seriálu. Podtrženo a sečteno, peníze do začátku se hodí každému.

Pokud nějaké peníze máme, určitě není rozumné je hned utratit, ale radši myslet na zadní vrátka. Ideální je tak velká rezerva, abychom mohli tři až šest měsíců v pohodě vyžít, když třeba přijdeme o práci. Pokud takovou rezervu nemáme, je potřeba si ji co nejdřív vytvořit. A jakmile ji máme, je čas myslet dál.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB