Dá se v našich podmínkách vůbec udělat kariéra ve vědě? Jsou všichni vědci opravdoví? A mají mladí lidé o vědu zájem? O stavu české vědy hovořil profesor Petr Kulhánek, který svůj život zasvětil matematice a astrofyzice.

Jak na tom je česká věda? Máme dostatek vědců?

Vědců máme na rozdávání. Ale se zhodnocením, jak na tom česká věda je, je to složitější. Věda se v posledních letech stala obchodem, a to docela výnosným obchodem, který, pokud dodržujete určitá pravidla, přináší velké peníze. Proto se ve vědě kumuluje značné množství jedinců, kteří si říkají vědci a kterých je mnohem více, než bylo kdykoli v minulosti. 
V populaci je vždy určité procento zvídavých lidí, kteří mají přirozenou touhu objevovat nepoznané a jsou přitahováni nevyřešenými tajemstvími. Toto procento je po dlouhou dobu zhruba konstantní a je dáno Gaussovou křivkou. Právě tito „opravdoví“ vědci jsou hybným motorem pokroku a skutečnými tahouny české vědy. Nechrlí sice co týden nekvalitní článek, jako by byli zasaženi tasemnicí, ale dělají skutečný a kvalitní výzkum bez ohledu na vnější tlaky. 
Ten, kdo se přizpůsobí současnému systému, může snadno dělat nekvalitní vědu, aniž by toho příliš uměl, a být i velmi bohatý. Tento společenský marasmus ale zasáhl stejnou měrou nejenom vědu, ale i ostatní odvětví naší civilizace, takže nám postupně začíná připadat normální, že o věcech rozhodují intelektuálně poněkud retardovaní jedinci.
Vložila: MB