Úvodní stránka » Aktuality ICM - Informačního centra pro mládež Jindřichův Hradec » Jaký bude Evropský sbor solidarity? Zapojíte se do něj?

Minulý týden navrhla konečně Evropská komise právní rámec pro Evropský sbor solidarity.

Nyní o něm nastává vyjednávání s Radou a Evropským parlamentem (kde je česká europoslankyně Michaela Šojdrová stínovou zpravodajkou za EPP). Já se budu snažit věc podporovat jako zpravodaj chystaného stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Myšlenka je nepochybně dobrá, ale provedení je zatím nejasné. V nynější pilotní fázi se vzbudila velká očekávání, která nesmíme zklamat. Přes web Sboru (https://europa.eu/youth/solidarity_cs) se dosud přihlásilo téměř 30.000 zájemců, kteří čekají na organizace, jež se jich ujmou.

Už několik měsíců se snažím, ve spolupráci s mnoha evropskými organizacemi, ustavení Sboru ovlivnit, aby bylo užitečné, praktické a administrativně jednoduché. Například celé dnešní (7. 6. 2017) odpoledne jsem strávil v Evropském parlamentu na slyšení organizovaném zpravodajkou za S&D Silvií Costou s řadou "stakeholderů", kteří se snaží získat od Evropské komise odpovědi na důležité dotazy.
Jde mj. o to, jak budou konkrétně podporovány organizace hostící dobrovolníky, proč se jen víceméně "přebarvuje" stávající Evropská dobrovolná služba, zda budou do vytváření klíčového Průvodce programem zapojeni i uživatelé, nebo zda si to Komise napíše sama bez konzultací s uživateli atd.

I na Evropském parlamentu bude záležet, zda program od příštího roku bude využívat jen peníze z programu Erasmus+ (plus navýšení o pouhých 25 % nových peněz), nebo se přidá výrazně více. A doufejme, že ne na úkor jiných programů na podporu mládeže.

ZDROJ

Vložila: MB