Pokud stejně jako spousta lidí po celém světě nosíte kontaktní čočky, tak za ně vděčíte Ottovi Wichterlemu, rodákovi z Prostějova. Lodě po všech řekách, mořích a oceánech zase dodnes pohání lodní šroub, který poprvé zkonstruoval Josef Ressel z Chrudimi. A bleskosvod dal světu Prokop Diviš, který se narodil v Helvíkovicích u Žamberku. Víte ale, čím se může česká věda pyšnit v tomto století? A v čem jsme byli na světě úplně první?

Oči místo počítačové myši

Pokud chceme na počítači na něco kliknout, jednoduše pohneme myší a prstem zmáčkneme příslušné tlačítko. Ne všichni ovšem mohou rukama hýbat. Vědci z katedry kybernetiky ČVUT proto vyvinuli systém MEMREC, díky kterému můžou počítač ovládat i lidé s tělesným postižením. A jak přístroj funguje? Kamera umístěná na brýlích snímá pohyby očí, které kopírují pohyb myši. Pokud chtějí lidé na něco kliknout, stačí alespoň na jednu sekundu mrknout.

Samodofukovací pneumatiky

Česká společnost Coda Development vynalezla samodofukovací systém SIT (Self Inflating Tire), díky kterému se pneumatika v případě potřeby sama dofoukne během jízdy, aniž by řidič musel cokoliv udělat. Technologie fungující na principu peristaltické pumpy využívá k automatickému dohuštění rotaci pneumatiky a vzduch kolem ní.

Cigareta na uklidnění? Omyl!

Lékaři z pražského Centra pro závislé na tabáku sledovali skoro čtyři tisíce pacientů závislých na kouření. Před zahájením odvykací léčby byl pomocí Beckovy sebeposuzovací stupnice zjištěn jejich psychický stav, který byl lidem po vyléčení ze závislosti přezkoumán. Výsledky ukázaly, že u lidí, kteří před začátkem léčby trpěli depresí, došlo rok po úspěšné abstinenci k poklesu příznaků této psychické nemoci. Častý mýtus, že kouření zlepšuje psychický stav, je tak tímto průzkumem vyvrácen.

Sněhové řetězy snadno a rychle

Pokud jste někdy za tmy, v mrazu a v příšerné vánici nasazovali holýma rukama sněhové řetězy, proklínali jste nejspíš úplně všechno. V takové situaci se před lety ocitl také Petr Gross z Moravy a rozhodl se s tím něco udělat. Představte si, že byste měli na kolech vašeho auta automatické sněhové řetězy, které lze ovládat dálkovým ovladačem přímo z auta? Představovat si to už nemusíte, protože přesně v tom spočívá Grossův vynález zvaný GECKO. Stačí jen na začátku zimy upnout na kola adaptér, podle potřeby na něj pak během pár sekund připevníte automatické sněhové řetězy a ty už pak budete ovládat z pohodlí kabiny.
Vložila: MB