Přátelé,
je to trochu šílené žít v zemi, která se mění před očima. Ale i proto jsem si ji vybral. Ostrov o velikosti zhruba 25x15 km se pomalu a jistě stává evropským Singapurem. Rychleji a jistě. A ještě rychleji a ještě jistěji. Spočítal jsem si ze statistik, že tu každý den přibývá 36 aut. Že tu každý rok přiletí o 15 % více lidí. Že tu letos roste hrubý domácí produkt zhruba o 7 %. A že tu při nulové nezaměstnanosti exponenciálně přibývá cizinců, kteří tu jezdí za prací. A jejich rodiny, of course. Dneska tu v základních školách 20 % dětí, které se nenarodily na Maltě, do tří let jich má být kolem 50 %.
 
Připomíná mi to vtip o zákazníkovi v restauraci, který si objednává další a další jídla a pokaždé jen řekne: Pane vrchní, ještě tohle, NEŽ TO PŘIJDE. Jí a jí a nakonec, když už se hospoda zavírá přijde vrchní s účtem. Host se na něj smutně podívá a řekne: TAK UŽ TO PŘIŠLO.
 
Je to útěk dopředu. Musí být rychlejší než ostatní, kteří ztrácejí čas tím, že přemýšlí nebo se otáčí zpátky. Pro rychlé tempo je nutné vytvořit podmínky. Doprava, bydlení, turistické atrakce, to tu frčí. Podpora investic, koncentrace firem, které tu přilévají peníze na finanční služby po celém světě, na vyvádění daní z jiných zemí, oficiální prodej maltského (evropského) občanství a tím i pasů. Než to přijde...
 
Malta mění svůj horizont. Ubývá původních staveb a rostou výškové budovy neb pozemků není tolik, přestože se územní plány upravují a pozemků typu ODZ (Outside of Development Zone) je méně a méně, za velikého a marného křiku staromilců a bláznivých zahraničních sluníčkářů (pravda, původně sem přijeli za sluníčkem).
 
Vím o tom dost neb pro betonové konstrukce slouží krystalická hydroizolační přísada, které se tu věnuji. Teď zrovna při začátku stavby třicetipatrové budovy, která bude mít i několik pater pod povrchem pro parkování a tak. Pravda dlouho se o tom diskutovalo, je to přece jen průlom do místních poměrů. Nezadržitelný průlom, precedens.
 
Horizont už nikdy nebude jako dřív. Tady se na to můžete podívat sami:  http://www.independent.com.mt/articles/2018-01-25/local-news/Planning-Authority-approves-plans-for-31-storey-Mercury-House-development-6736184051
 
Stavba sama je ale ohromně zajímavá, tady je odkaz na její vizualizaci v realitní firmě, mimochodem 80 % prostorů už je prodaných a to se ještě nekoplo: https://www.youtube.com/watch?v=ePq8aDPfGPo
 
Autorkou návrhu je slavná Zaha Hadid, chudák už se realizace nedožije, tady je český odkaz na její dílo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zaha_Hadid.
 
Tak, to je pro dnešek vše.
 
Mějte se krásně,
 
Milan