Po brexitu si angličtina nemůže udržet svou pozici jednoho z oficiálních a pracovních jazyků EU. Tvrdí se to alespoň v článku „The fate of English in the EU after Brexit: Expected and unexpected twists“, který zveřejnil známý server VoxEU. Jeho autoři na základě analýzy dat tvrdí, že dominantními jazyky se v institucích EU stanou francouzština s němčinou. To pak „může vyvolat problém u zemí, kde se angličtina používá jako druhý jazyk častěji než němčina či francouzština“.

VoxEU připomíná, že angličtina se stala oficiální jazykem Unie poté, co do ní vstoupila Velká Británie. Nyní jde o nejpoužívanější jazyk v unijních institucích, ale pokud Velká Británie skutečně odejde, tuto svou pozici si nebude moci udržet. Oficiálně se totiž tento jazyk používá už jen na Maltě a v Irsku, ale ani jedna z těchto zemí si angličtinu jako svůj jazyk oficiálně používaný v EU nevybrala.

Podle VoxEU by si angličtina mohla teoreticky svou současnou pozici v Unii zachovat, pokud by Irsko či Malta svůj oficiální jazyk změnily právě na angličtinu. To by ale mohlo vytvořit problém, protože i když populace v obou zemích vládne angličtinou, vnímala by tuto změnu zřejmě negativně. A druhou možností by mohlo být jednohlasné hlasování v Evropské radě, které by ponechalo angličtinu jako oficiální a pracovní jazyk Unie. Jaká je šance, že by k tomu skutečně mohlo dojít? Podle VoxEU minimální.

Data ukazují, že před brexitem byla angličtina evropským jazykem číslo jedna v případě, že počítáme všechny lidi, kteří tímto jazykem hovoří bez ohledu na jejich pokročilost. Pokud ovšem počítáme pouze ty, kteří mají angličtinu za svůj rodný jazyk, pak proti sobě stojí 60 milionů Britů proti 90 milionům Němců a Rakušanů či 70 milionům Francouzů posíleným 40% populací Belgie.

Z toho je zřejmé, že v případě brexitu si dominanci pravděpodobně získá francouzština s němčinou. Podle VoxEU by totiž bylo překvapivé, pokud by Němci, Rakušané, Francouzi a Belgičané status quo podpořili. A jelikož hlasování v radě musí být jednohlasné, angličtina z Unie zmizí. Což bude pro řadu zemí, kde se angličtina běžně používá jako druhý jazyk, významná komplikace.

ZDROJ

Vložila: MB