Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Česko je digitální průměr, chybí lepší vzdělávání

Evropská unie před pár dny zveřejnila výsledky Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) za rok 2018.

Jedná se o index, který sleduje členské státy Evropské unie v pěti oblastech: digitální konektivita, lidský kapitál, využívání internetových služeb, integrace digitálních technologií a digitální veřejné služby.

Z výsledků vyplývá, že se EU stále digitalizuje, ale stále nedohání světové lídry. Proto je podle ní důležité dokončit jednotný digitální trh a také zvýšit investice do digitální společnosti a ekonomiky. Potřebujeme v Evropě zlepšit výkonnost v digitální oblasti, poskytovat prvotřídní připojení, veřejné služby online a udržovat dynamické odvětví elektronického obchodování, dodává v tiskové zprávě Andrus Ansip, místopředseda Komise odpovědný za jednotný digitální trh.

Česká republika zaujímá 17. místo z 28 států a patří tak mezi skupinu zemí se středně dobrými výsledky společně například se Španělskem, Rakouskem, Německem, Francií nebo Portugalskem. Ivan Pilný, bývalý ministr financí a nyní zmocněnec pro digitální vzdělávání a předseda Digitální koalice, na výsledku nevidí nic překvapivého: Nejen politici, média, ale i lidé si neuvědomují, že v době digitální ekonomiky již žijeme, a to má své důsledky jak pozitivní, tak negativní.

Kromě integrace digitálních technologií Česká republika opravdu dosáhla pokroku ve všech oblastech.

Co se týče oblasti lidského kapitálu, je Česká republika na 13. místě. Došlo ke zvýšení úrovně digitálních dovedností v rámci populace, ale v porovnání s předchozím rokem se snížilo skóre z hlediska specialistů v oboru IKT.

Ivan Pilný upozorňuje, že jsou digitální dovednosti Čechů pod průměrem EU, což souvisí také se vzděláváním. To podle něj musí projít změnou jako první a je třeba digitální infrastruktura, kvalitní vzdělávací obsah a připravené prostředí, a to hlavně učitelé. Nejde pouze o rozvíjení vzdělávací oblasti ICT samotné, ale o rozvoj digitální gramotnosti celkově, dodává. Absolventi musejí být připraveni na to, že budou vznikat i zanikat různé pracovní pozice a oni se budou muset přizpůsobit těmto trendům.

ZDROJ

Vložila: MB