Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Česko v boji proti kyberkriminalitě zaostává

Každá třetí firma v Česku je terčem útoku. Počítačového nebo hospodářského. Podle dat společnosti PwC se stalo obětí hospodářské kriminality v posledních dvou letech více než 30 procent tuzemských firem. Nejvíc takových podvodných jednání hlásila finanční a výrobní odvětví a firmy z oboru energetiky. V polovině případů jde přitom o zneužití majetku daného podniku.

V cizině jsou firmy v ochraně před takovými útoky podle Pavla Jankecha, ředitele forenzních technologií ze společnosti PwC, dál než v Česku.

„Co zatím v České republice moc nevidíme a vidíme to více v zahraničí je použití technologií na identifikace podvodu. To mohou být datové analýzy nebo umělá inteligence, která se dokáže přizpůsobit dynamickému rozvoji těch podvodných mechanismů. Pro banku to může být systém, který monitoruje transakce kreditních karet, pro výrobní firmu zase systém, který monitoruje a kontroluje dodavatele pomocí dat z veřejně dostupných zdrojů,“ přibližuje Pavel Jankech.  

Za posledních pět let kyberkriminalita vzrostla

Zmíněná čísla zahrnují pouze případy, které se firmám podařilo odhalit. Podle Václava Jirovského z Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství ale firmy mnohdy často ani nezjistí, že jejich síť hacker napadl. A to i přesto, že do ochrany před takovými útoky společnosti investují nemalé částky.

ČTĚTE DÁL

Vložila: MB