Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » ČR a naše míra svobody tisku

Míra svobody tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic. Na starém kontinentu se nachází čtyři z pěti zemí, které se v jejím zveřejněném žebříčku svobody médií údajně nejvíce propadly. Vedle Malty, Slovenska a Srbska je mezi nimi také Česko.

„Slovní útoky ze strany politiků jsou v Evropě na vzestupu, ačkoliv jde o region, který respektuje svobodu tisku nejvíce. V Česku (pokles o 11 bodů na 34. místo) například prezident (Miloš) Zeman vystoupil na tiskové konferenci s falešným kalašnikovem, na němž byl nápis 'na novináře',“ stojí ve zprávě.

Organizace zmiňuje také obavy, které vyvolávají úvahy nad zákony, které by zužovaly prostor pro novináře - třeba zákon proti hanobení prezidenta.

Možná důležitější věc, kterou Reportéři bez hranic kritizují, je ale koncentrace médií v rukách vlivných podnikatelů a politiků - konkrétně jmenují především premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO.

Podobně jako Česko kleslo i Slovensko, to se propadlo o deset bodů na 27. příčku. Autoři zprávy připomínají především slova bývalého premiéra Roberta Fica, který novináře označil třeba za „špinavé protislovenské prostitutky“ a proslul i tím, že v posledních měsících své vlády vůbec neodpovídal na otázky novinářů.

Zmiňují i potíže, do kterých se dostala slovenská veřejnoprávní RTVS, ale i to, že média vlastněná dřív nějakou větší zahraniční společností se v několika případech přesunula do rukou vlivných podnikatelů.

ZDROJ

Vložila: MB