Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » DĚTSKÝ OMBUDSMAN? Odborníci říkají ano!

České děti se u nás stále víc stávají oběťmi nejen fyzického a psychického týrání, ale často trpí i v soudních sporech, když si skrze ně vyřizují účty rozvádějící se partneři. Proto by prospělo zavedení tzv. dětského ombudsmana, který by jim mohl přímo pomáhat. Na semináři s názvem České děti: jak jsme na tom?, který v Poslanecké sněmovně pořádala místopředsedkyně sociálního výboru Alena Gajdůšková (ČSSD) se na tom shodli odborníci, kteří se dětem v nouzi věnují.

„Dětského ombudsmana dosud nemáme, ale veřejná ochránkyně práv velmi vítá iniciativy, které k vytvoření takové instituce vedou,“ řekla na semináři vedoucí odboru rodiny, zdravotnictví a práce veřejného ochránce práv Petra Šuplerová, která v debatě zastupovala původně ohlášenou ombudsmanku Annu Šabatovou.

„Mohl by to být například zástupce ombudsmana, nebo samostatný úřad. Možností je spousta, záleží na politické diskuzi,“ uvedla Šuplerová.

Ombudsmance dnes podle ní píšou i děti, které chtějí řešit problémy. „Děti nám píší na speciální mailovou adresu, máme od nich až šedesát podnětů za rok. Snažíme se jim velmi rychle odpovídat, nejpozději do tří dnů,“ řekla. Podle ní by se speciální péče měla věnovat dětem ve vyloučených lokalitách, které trpí chudobou. „Ačkoliv odebírání dětí z majetkových důvodů je u nás zakázáno, stále k němu dochází,“ řekla Šuplerová.

Myšlenka dětského ombudsmana není nová, poprvé se o ní diskutovalo už v roce 2011.

Zřízení úřadu ochránce dětských práv podpořil i Andrés Franco, zástupce ředitele centrály UNICEF. „Měl by to být člověk, co bude mluvit za děti systematicky a profesionálně, bude naprosto nezávislý a měl by řešit konkrétní případy porušení práv dítěte,“ řekl Franco v diskuzi.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB