Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Fenomén jménem FOMO - fear of missing out

Bohatý Instagram, chudý život: Fenomén se zkratkou FOMO

Drogová závislost je poměrně známá věc a všichni si tak nějak dovedeme představit, o co jde, jak to probíhá, jaká jsou tam rizika, jaké dopady apod. Co ale závislost na technologiích, k čemu nás nutí ta? A není nakonec stejně tak nebezpečná?

Všichni máme z psychologického hlediska tzv. „paví“ tendence – chceme se před ostatními naparovat, nafukujeme a zveličujeme své zážitky a ukazujeme se v tom nejlepším světle. Vždy ale bude někdo lepší, hezčí, chytřejší či úspěšnější než my (anebo vše dohromady) a v on-line prostředí se o tom vždycky zaručeně dozvíme. Ani se pak kolikrát nenadějeme a už jsme ve víru syndromu FOMO. 

Závislost a strach

Syndrom FOMO (fear of missing out) zasahuje hlavně lidi mezi dvacátým a třicátým rokem. Je to čas, kdy si utváříme vzory, napodobujeme modely nebo se proti nim vymezujeme, a syndrom může zaútočit hlavně na ty z nás, kteří jsou neukotvení, nespokojení, anebo mají pocit, že jim něco chybí nebo uniká. 
Syndrom FOMO se řadí do nelátkové závislosti a vychází z naší potřeby někam patřit. Pokud máme dojem, že jsme odmítáni nebo že nejsme dostatečně integrováni, může to u nás nastartovat psychické problémy. Může se někdy připojit i fenomén zvaný netolismus, neboli závislost na internetu, se kterou je typicky spjatá ztráta sociálních vazeb a ochuzení se o mnoho zážitků a prožitků z různých oblastí života. Mezi časté abstinenční příznaky této formy závislosti patří nervozita, zrychlené bušení srdce, pocity úzkosti či deprese, celková podrážděnost. Pozornost se zhoršuje, nálada klesá pod bod mrazu a vy máte pocit, že jste zatuhli ve vlastním osudu, ve vakuu bez smyslu života. Člověk se pak uzavře do sebe, nebo si spíše otevře dveře do on-line nápodoby reality, kde nemusí vystupovat za sebe, ale naopak může být kýmkoli a čímkoli. Prokázaná korelace mezi našimi pocity štěstí a aktivitou na Facebooku je kolikrát dosti šokující. 
Vložila: MB