Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Firmy lákají studenty na placené stáže

Pracovní stáž jako vstupenka do zaměstnání. Právě takovou cestou se v současnosti vydává řada studentů středních i vysokých škol. A firmy jim vycházejí vstříc. Počet podniků nabízejících stáže nebo takzvané trainee programy navíc roste. Společnosti tak reagují na dlouhodobý nedostatek zaměstnanců na trhu. Na placenou praxi chtějí nalákat svoje budoucí pracovníky.

Skupina studentů stojí s instruktorem Petrem Procházkou ze společnosti E.ON u zkušebního trenažéru. Právě tady si žáci střední školy elektrotechnické proměňují naučenou teorii v praxi.

„My bychom si teď měli vyzkoušet výměnu pojistky, jo kluci? Takže si vezměte zkoušečku, ověřte si, že tam máme všude napětí... A změřte si všechny ty tři.... Výborně.“

Pojistku se snaží vyměnit i Matěj Kadlčík. Na praxi chodí už druhým rokem. Pod vedením firemního instruktora získal spoustu zkušeností. Za odvedenou práci navíc dostává i výplatu.

„Provádíme různé demontáže a montáže na elektrických zařízeních. My máme vlastně ty naše praxe zvlášť placené a pak máme ještě speciální školní stipendia od této společnosti, kde vlastně dostáváme za známky pak vyplaceno,“ říká Radiožurnálu osmnáctiletý student.

Kontakt s realitou

Že je praxe ve firmách pro studenty důležitá, si uvědomuje také ředitel Střední školy elektrotechnické a energetické v Sokolnicích Oldřich Životský. Škola proto spolupracuje s asi dvacítkou různých podniků. 

„Myslíme si, že je potřeba jim zprostředkovat kontakt s realitou, aby věděli, jak to bude vypadat u jejich budoucích zaměstnavatelů. Zájem žáků o ty programy je samozřejmě velký. Cílem je, aby se žáci seznámili s tím, co ta firma dělá. Žáci se dostanou na různá pracoviště. To znamená například na rozvodny, na obvodové služebny,“ řekl Radiožurnálu Oldřich Životský.

Výhody spolupráce firem a studentů jsou oboustranné. To potvrzuje i regionální mluvčí energetické společnosti E.ON Distribuce Božena Herodesová. Firma v současnosti nabízí možnost praxe studentům z pěti vysokých a čtyř středních škol.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB