Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » I neúspěch u přijímaček na VŠ může inspirovat

U přijímaček na vysoké školy jsou každý rok desetitisíce neúspěšných uchazečů. Možností, jak to řešit, je více. „Ať už se uchazeč rozhodne jít cestou nultého ročníku, studia v zahraničí či okamžitého nástupu do práce, je třeba zůstat pozitivní a nehroutit se,” vzkázala nepřijatým lektorka vzdělávacího institutu GrowJOB Barbora Pečeňová s tím, že inspirovat nás může i neúspěch.

Je třeba si uvědomit, že negativní reakce na vzniklou nepříjemnou situaci je nám automaticky vštípená. Rakouský neurolog a psychiatr Viktor Emanuel Frankl (1905–1997), autor světového bestselleru A přesto říci životu ano, tvrdil, že máme v každé životní situaci svobodu volby.

„Mezi podnětem a naší odezvou je prostor. V tomto prostoru si můžeme vybrat naši reakci,“ radil tento psycholog.

Vnitřní hra

„Jakkoli složitému momentu v životě čelíme, můžeme se vždy dobrovolně rozhodnout, jak na danou situaci zareagujeme. Odborně se tato možnost volby nazývá inner game, neboli vnitřní hra. Pokaždé tedy máme na výběr, na jak dlouho si necháme zkazit náladu a budeme své naštvání šířit dál,” vysvětlila pro Novinky dále Pečeňová jako doplnění k Franklovi.

Klíčové je podle ní uvědomění si konkrétních aspektů, které mohou pomoci chytit druhý dech a vnímat prohru jako nový start. Od situace je vhodné si dát několikadenní odstup a následně se zamyslet nad klíčovými otázkami, v čem nás vlastně posunula a v čem jsme díky ní nakonec lepší a silnější.

Pozitivní selhání?

Představme si situaci, že i přes dlouhodobou přípravu na vysněný obor se uchazeč na školu nedostal. „Kdo by něco takového v první chvíli nevnímal jako osobní selhání s fatálními následky?” položila si Pečeňová otázku.

„Případ, kdy se na situaci dokážeme podívat s nadhledem, a selhání vede v delším časovém horizontu k pozitivnímu rozuzlení, se nazývá pozitivní selhání,” uvedla.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB