Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Jaká modernizace čeká na kampus UK?

„Mohli jsme vybudovat špičkovou, ale uzavřenou školu. Nakonec jsme se naopak rozhodli co nejvíce otevřít,“ vysvětluje profesor Petr Horák z Přírodovědecké fakulty UK. Jen v Praze vznikne v následujících letech několik nových univerzitních komplexů. Budou připomínat kampusy, které známe z USA, nebo je lepší udržet školy v centru a propojovat je s městským životem?

Název kampus, který se dnes pro univerzitní komplexy používá, naznačuje, že se budou stavět samé velké univerzitní areály, kde studenti najdou všechno, co potřebují – bydlení, studijní, vědecké zázemí i zábavu –, a tak budou žít ve svém vlastním městečku izolovaní od zbytku Prahy. Realita se ale více blíží klasickému českému pojetí, kdy jsou univerzity součástí normální zástavby. Tato zdejší klasika dnešnímu trendu propojování a otevírání institucí veřejnosti vyhovuje líp. V nových budovách totiž nebudou jen řady učeben a kabinetů.

Máte si kde sednout?

Jen pár kroků od hlučné magistrály je v Praze Albertov, stará, tichá univerzitní čtvrť s budovami starými víc než sto let. Zdejší areál americký kampus připomíná, snad všechny domy v oblasti slouží vysokým školám nebo vědeckým ústavům, sídlí tu například Přírodovědecká nebo První lékařská fakulta. Albertov je ale městskou částí blízkou centru.

Brzy tu mají vzniknout dvě nové budovy, které mají ideu univerzitního městečka, avšak otevřeného okolí, dotáhnout ještě dál. Biocentrum a Globecentrum budou stát uprostřed albertovské čtvrti na dosud nezastavěných prostranstvích. „Univerzitě už staré budovy nestačí. V nových objektech budou supermoderní pracoviště, do kterých bychom chtěli nalákat nejlepší odborníky z celého světa,“ říká Horák. „Pokud se Univerzita Karlova chce udržet ve světové špičce, potřebujeme k tomu i odpovídající prostředí.“

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB