Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Místo plastů produkty z přírodních materiálů

O tom, že jako lidstvo máme dost zásadní problém s plasty, sice všichni víme, ale jen málokdo si připouští, jak moc vážná situace to je. V podstatě sedíme na časované bombě. Opravdu už je potřeba se postavit k věci čelem a přijmout fakt, že dokud my samy neuděláme určité změny samy u sebe, blíží se plastová zkáza.

Možná si říkáš, že na tom, jestli hodíš jednu lahev do plastu, skla nebo smíšeného odpadu, stejně nesejde. Když si ale každý řekne totéž, opravdu se nic nezmění. Nejlepší cestou je tedy začít sám u sebe. Každý malý krůček se počítá! A úplně nejlepším řešením je vyměnit plasty za produkty z přírodních materiálů. Ty bývají šetrné nejen k přírodě, ale i k našemu zdraví. Je také dokázáno, že kdo žije v míru se svým okolním prostředím, je šťastnější. Takže snažíš-li se chránit životní prostředí, neděláš to jen pro planetu, ale především sám pro sebe.

Pokud tedy nechceme skončit zamořeni plastovými odpadky, měli bychom omezit jejich použití. Jde to snadno, tady máš 7 způsobů, jak na to:

Kosmetika

Napadlo tě někdy, že i ve chvíli, kdy si jen umyješ ruce, spláchneš do oceánu neuvěřitelnou spoustu mikroplastů? Většina mýdel, sprchových gelů a další kosmetiky stále obsahuje nespočet chemických látek a není tak rozhodně šetrná ani k přírodě, ale především k našemu zdraví.

Polská značka Yope, která se zaměřila na otázku, proč máme po umytí ruce suché a napnuté. Mýdlo by mělo být jednoduchou kosmetikou, především z rostlinných mycích, pečujících a vonných substancí. Nicméně, poslední dobou výrobci více a více přidávají umělá barviva, silikony a další látky. Je to nezbytné? Naopak, je to přebytečné. Tyto doplňky většinou způsobují akorát suchou a podrážděnou kůži na rukách a jsou zdrojem alergie.

Koupit mýdlo - brnkačka. Jenže ne tak docela. Mýdel sice existuje hodně … ale dobrých a příjemných je po skrovnu a jsou dražší. Zaplatit za základní mycí kosmetiku stejně jako za pleťový krém? To je přece směšné! Koukni SEM a dej chemii červenou, tvá pleť za to stojí, a navíc tím pomůžeš přírodě. Můžeš si vybrat z vůní od kokosu a mořské soli, pelargónie až po třezalku. Dobrý skutek se vždycky počítá ne?

Třídění odpadu

Asi první, co každého napadne ve spojitosti se šetrností k životnímu prostředí, je tříděný odpad. Ač je to téma tisíckrát opakované, stejně se najdou tací, kteří ani tuto banalitu stejně nedodržují. Opravdu je takový problém zřídit si doma několik bedýnek a před vyhozením se zamyslet, jestli je kelímek plastový nebo papírový? Zabere to chviličku, ale ovlivní to mnohé!

Když je řeč o kelímcích, konkrétně těmi od jogurtu se začala zabývat značka Preserve, která z nich vyrábí různé designové produkty, a to od zubních kartáčků, přes holítka až po nádobí.

CHCI VIDĚT VÍC TAKOVÝCH PRODUKTŮ

Lahve na pití

Mohlo by se zdát, že jde zdánlivě o prkotinu. Možná ano, ale kdyby si to každý vzal skutečně k srdci a přestal kupovat balené vody v plastových lahvích, byly bychom, co se týče ochrany přírody naprosto někde jinde. Naprostou většinu plastových odpadků totiž tvoří právě ony, petky.

Příště až si půjdeš do supermarketu koupit vodu, zamysli se, jestli ti to opravdu stojí za to. Nehledě na to, že se svou lahvičkou, do které si natočíš kohoutkovou vodu (ano, skutečně si tu můžeme dopřát ten luxus, že teče už téměř všude pitná voda) ušetříš docela slušný peníz. Koukni na eco lahve od Retap, se kterými budeš nejen šetřit přírodu, ale navíc i mnohem víc cool než s nějakou petkou. A pokud jsi stejně jako my závislák na ranní kávě, určitě si zamiluješ i termosky na horké nápoje.

Udržitelná móda

Žijeme v konzumní společnosti, kde je profit pro většinu z nás na prvním místě. Bez milosti a bez ohledu na životní prostředí a také na životy lidí, kteří stojí na začátku výroby.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB