Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Největší nebezpečí Facebooku?

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg bude vypovídat před americkým Kongresem kvůli úniku dat desítek milionů uživatelů sociální sítě. Co to ve skutečnosti znamená? A chová se Facebook jako příslovečný Velký bratr? Podnikatel v oblasti informačních technologií Jiří Hlavenka přinejmenším souhlasí s tím, že Facebook všem přerostl přes hlavu.

„Tak trochu jsme si nevšímali, co Facebook dělá, mysleli jsme si, že to je nějaký internetový nástroj, který pomáhá lidem se sbližovat, a v komerční stránce vydělává spoustu peněz na reklamně,“ říká Havlenka s tím, že si nikdo neuvědomil důsledky v sociální a politické oblasti. 

Všichni byli slepí a hluší k tomu, že Facebook lze zneužít právě k ovlivňování veřejného mínění a světonázoru. Stejně tak podle něj nikomu nevadilo, že ovlivňuje naše myšlení ke koupi určitého produktu. 

„Jakmile začal být využívaný k tomu, že posune naše myšlení směrem ke ‚koupi‘ nějaké politické strany, tak nám to vadit začalo,“ dodává Hlavenka. Podle něj je Facebook nástroj, který dělá profilaci, a tento nástroj dá komukoliv dalšímu, kdo si jej koupí. 

„Snaží se lidi s podobnými názory dát na jednu kupu do skupin, takzvaných přátelských kruhů, notují si tam a tím pádem jsou lépe zacílitelní,“ zdůrazňuje IT podnikatel. 

V případě Cambridge Analytika Facebook nástroj vytvořil a dal ho do rukou jiným, a tím je spoluzodpovědný. „Největší nebezpečí je přitom v tom, že ovlivňování lze dělat takto masivně, snadno a levně,“ zdůrazňuje.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB