Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Někteří poslanci chtějí zmírnit maturitu z matematiky

Pohromu v podobě vysokého propadu studentů a žáků u povinné maturity z matematiky se mnozí poslanci snaží odvrátit. Podle některých by se mohla rozšířit oblast oborů, která by maturitu z matematiky neměla za povinnou, podle jiných je třeba zkoušku zjednodušit. Ale s jinými zákonodárci ani dosavadní hrozivé výsledky nehnuly.

Státní maturitu povinně ze tří předmětů, a to z češtiny, cizího jazyka, ale hlavně z matematiky, podstoupí už současní prváci středních škol z většiny oborů. Letos na podzim z matematiky pohořelo 22,3 procenta studentů, kteří si strašáka českého školství vybrali dobrovolně.

Upřednostnili jej před maturitou z cizího jazyka, a to při vědomí, že neúspěšnost u matematiky se v posledních letech příliš nemění.

„Bavíme se o tom, jestli má stát plíživě snižovat laťku, nebo dělat šest různých druhů zkoušek, tedy že by si maturant mohl vybrat například jen maturitu z tělocviku a bude to stačit,“ naznačil jednu z cest šéf sněmovního školského výboru Václav Klaus ml. (ODS).

„Anebo nechat stát ověřovat jen maturitní testy bez dalších dílčích zkoušek a udělat z toho vstupenku na vysokou školu? Ti ostatní by si pak třeba udělali jen školní část a třeba nepůjdou na vysokou,“ dodal pro Právo.

Maturitu a diplom chtějí všude

I s řadou dalších poslanců se shoduje, že na maturitní obory nastupuje příliš mnoho mladých lidí, kteří pak nemohou zkoušku dospělosti na dané úrovni zvládnout. Připustil ale, že je chybou státu, že maturitní i vysokoškolský diplom je požadován na příliš mnoho pozic, a proto je po nich poptávka.

ZDROJ

Vložila: MB