Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Podnikání vs zaměstnání

Přemýšlíte o tom, že se vzdáte jistoty pravidelného příjmu zaměstnance a vydáte se vlastní cestou podnikání, ale nejste si jistí, co vám to přinese? Jaké jsou vůbec rozdíly mezi životem podnikatele, respektive živnostníka, a životem zaměstnance? A co všechno byste měli vědět, než se do toho vrhnete?

Peníze jsou výrazným důvodem, proč se mnoho lidí rozhoduje pro práci tzv. na vlastní pěst. V podnikání totiž o svém příjmu rozhodujete vy sami, což ale může být pro někoho naopak děsivé. Pokud budete výkonní a vezmete si hodně zakázek, můžete si vydělat řádově více než v zaměstnání a to láká mnoho z nás. Finance jsou v podnikání také více flexibilní – jeden měsíc můžete mít více práce, druhý zase méně a můžete si to víceméně ovlivňovat podle svého. To souvisí také s diverzifikací příjmů. Pokud zaměstnanci zkrachuje zaměstnavatel, přijde o veškerý svůj příjem, pokud ale podnikateli zkrachuje jeden dodavatel či zákazník, přijde tak pouze o určité procento příjmu a nemusí to pro něj znamenat zase takový problém.
Na druhou stranu investujete svůj vlastní kapitál a jste zodpovědní také za svůj neúspěch a může se tak stát, že hlavně v počátcích zkrátka nebudete mít dostatečný stálý příjem, jako je tomu v zaměstnání, anebo i nějaké peníze proděláte (zpočátku většinou proděláváte). Někomu také nevyhovuje, že nemá jistotu, že mu každý patnáctý den v měsíci na účtu přistanou peníze, nemá zaměstnanecké benefity a musí neustále shánět nové zakázky a připomínat svým zákazníkům faktury po splatnosti. Administrativa obecně pro podnikatele může být noční můrou se všemi těmi fakturami, daňovými přiznáními, doklady o zaplacení, o nákladech apod.
Vložila: MB