twitter-logo-icon-vector-22390239.jpgpaticka-leto-2.png                                                                                                                                                      youtubeicon.png                                                                                                                                                   

  • Living The Questions

Markéta, účastník

Regenerativní kultura je pro všechny aneb 10 dní na poznávání permakultury i sebe

 

K projektu Living The Questions jsem se dostala úplně náhodou, když mi poslala kamarádka popis projektu, o kterém mi tvrdila, že je přesně pro mě. A měla pravdu. Bylo v něm všechno: od permakultury přes regenerativní kulturu až po praktickou práci v zahradě a lákavě nabitý harmonogram. Na konci června jsem ale do letadla nastupovala pořád raději s nevelkým očekáváním, a hlavně hlavou plnou každodenních starostí.

Ty se ale velmi rychle ztratily. Už když jsme přijížděli k místu, kde jsme měli strávit celých následujících 10 dní, začala jsem si připadat jako v jiné realitě. Prostředí hotelu z počátku 19. století, s termálním bazénem a velkou permakulturní zahradou s výhledem na monumentální pohoří nám umožnilo se ponořit do diskuzí, studia a poznávání sebe samých, které si ve shonu běžného života nedovolíme.

Každý den jsme se scházeli na společné snídani a při ranním kruhu jsme si užívali v jinak poměrně chladných Pyrenejích první paprsky sluníčka. Na chvíli jsme zpomalili a učili se zastavit proud myšlenek a soustředit se na to, co nás daný den čeká. Dopoledne jsme trávili nad hlavním tématem dne na zahradě nebo ve společenské místnosti a měli možnost si díky lektorkám s rozsáhlými teoretickými i praktickými znalostmi neuvěřitelně rozšířit obzory a přemýšlet o současném stavu životního prostředí i naší společnosti v širší perspektivě.

Po tradičně pozdějším španělském obědě jsme využívali volný čas k siestě, koupání v řece, čtení některé z mnoha tematických knih, které byly k dispozici, józe nebo k hraní hudby a poslouchání. Odpoledne jsme pokračovali v dalším studijním bloku. Po celou dobu kurzu jsme měli možnost ve skupinách dávat zpětnou vazbu a spoluutvářet tak program i organizaci projektu. Díky tomu jsme například zorganizovali poznávací výpravu za volně rostoucími rostlinami, které v kuchyni později zpracovali do oběda, nebo mohli pozměnit časový harmonogram, když nám zcela nevyhovoval.

Během teoretických hodin jsme probrali témata od ekonomiky přes seberozvoj až po zemědělství a diskuze o nich uzavřeli prezentacemi projektů, které by podle nás mohly mít potenciál změnit současný neudržitelný systém. Kromě debat, her a dokumentů jsme strávili i dvě odpoledne prací na zahradě, díky které jsme například lépe pochopili význam a způsob zadržování vody v krajině.

Díky neuvěřitelně propracovaným neformálním výukovým metodám i volnému času jsme se za těch 10 dní stihli opravdu sblížit, a to navzdory tomu, že se projektu zúčastnili lidé z nejrůznějších koutů Evropy zhruba od 19 až do 40 let. Každý do projektu přispěl sdílením svých jedinečných zkušeností i kultury v rámci mezinárodních večerů, kde se sdílelo jídlo, zvyky i národní tance. Návrat ze Sanillés byl proto náročný; všichni jsme cítili naléhavost současné situace napříč všemi oblastmi lidského života a naučili se sdílet jeden druhému myšlenky a pocity, které v běžném životě nedostávají prostor. Každý jsme ale získali také naději, a především celou řadu nástrojů a velmi užitečných tipů na to, jak můžeme sami ve své komunitě přispět k vytvoření regenerativní kultury.

  • Education 4 Youth Workers

František Zeman - účastník

V termínu 25.6. - 1.7. se tříčlenný český tým zúčastnil tréninkového kurzu Education 4 youth workers v rumunském Temešváru.

Do Temešváru jsme cestovali letecky a to z Prahy s přesedáním v Bukurešti. Zpět jsme cestovali obdobně, ale a přistáním ve Vídni.

Ubytování bylo vynikající, jednalo se o tříhvězdičkový hotel s pokoji po dvou či po třech lidech. Stravování probíhalo v restauracích v centru Temešváru s výjimkou snídaní, které byly na hotelu.

Projekt se soustředil především na rozvoj personálních a vedoucích dovedností, tzv. soft skills. Hlavní organizátor Vlad, vystudovaný psycholog, též uspořádal několik vlastních workshopů zaměřených na vyjednávací schopnosti a poznání sebe samotného.

Součástí programu byla též řada exkurzí, například nás provedli místním centrem mládeže, kde jsme se večer krátce zúčastnili i kulturního festivalu pořádaného zahraničními dobrovolníky z programu European Solidarity Corps. Dále jsme byli na prohlídce místního divadla, při které jsme se též dozvěděli mnoho zajímavostí o historii města a v neposlední řadě jsme také navštívili sídlo firmy s daňovým poradenstvím, kde jsme měli besedu s ředitelem, který s námi prostřednictvím tlumočníka sdílel své bohaté zkušenosti s vedením kolektivu a budováním podniku.

Našel se i čas na volnočasové aktivity, jako výlet k přehradě, kde jsme grilovali a vykoupali se. Také nás vzali na hodinovou projížďku na lodi po řece kolem centra Temešváru. Některé večery se hromadně šlo do nějakého klubu, jiné byla uzavřená zábava v prostorách hotelu, například interkulturní noc, při které jsme měli příležitost poznat jídlo, pití a další věci typické pro všechny zúčastněné země (Albánie, Česko, Řecko, Rumunsko). Oblíbenou činností na odreagování po programu bylo hraní pingpongu v místnosti přilehlé té, kde se odehrávala většina aktivit.

Účastníků celého projektu bylo méně než 20, ale to bylo spíše výhodou, protože menší skupina umožnila větší flexibilitu programu a také jsme se mezi sebou stihli lépe poznat.

Na závěr projektu jsme všichni obdrželi certifikát YouthPass. Cestou zpět jsme využili delší dobu na přesedání v Bukurešti a prohlédli si město.

Celkově hodnotím projekt velmi pozitivně, ubytování i jídlo bylo velmi dobré, proplácení cesty netrvalo příliš dlouho a program byl zajímavý i zábavný, organizátoři vymysleli i mnoho aktivit mimo hotel a byli velmi flexibilní s programem, což bylo velké plus.

  • ECO LIFE
    Nikola Hercigová - účastník

    Turecko v době pandemie

     V roce 2021 svět stále postihují obavy z nové nemoci. Corona virus ochromil dění kolem nás, což se nepříznivě projevilo především v oblasti cestování. Lidé si zvykli na volnost pohybu. V dnešní době však tenhle koníček omezují vládní nařízení a šíření strachu prostřednictvím médií. Před 2 lety jsem měla díky organizaci ICM možnost navštívit východní část Turecka. Projekt Erasmu+ se vydařil. Doprava na místo určení byla bez komplikací a nadšení z poznání nových míst, kultur a lidí postupně sílilo. Letos nás bohužel postihly obavy ještě před plánováním cesty. Kvůli pandemii byl projekt minulý rok zrušen, což se mohlo letos zopakovat. Naštěstí ke zrušení projektu nedošlo a účastníci šesti zemí Evropy se sešli v Tureckém městě Silivri vzdáleného 70 km od centra Istanbulu. Prvotní plán letecké přepravy z Prahy do Istanbulu nevyšel. Společnost Pegasus zrušila náš let 2 dny po nákupu hromadné letenky. Následně zrušila také zpáteční let a tak jsme se rozhodli cestovat s jinou společností. Turkish Airlines, jakožto národní letecká společnost, je spolehlivá a náš let z Vídně do Istanbulu byl bez dalších komplikací. Po nástupu do letadla jsme dostali balíček s antibakteriálním ubrouskem a roušku z lehkého příjemného materiálu, takže let byl o něco pohodlnější. Na zpáteční cestě do Vídně nám u výstupu nabídli respirátory, jakožto povinnou součást pohybu na letišti při návratu z vysoce rizikových zemí. 

     

    Letiště v Istanbulu bylo nezvykle klidné a prázdné. Nikde se netvořily fronty. Ani v anti-covidovém centru, kde nám spárovali HES code (součást příjezdového formuláře) s tzv. „istanbul bus card", která umožňuje transport hromadnou dopravou. Lidé měli zakryté dýchací cesty rouškou nebo respirátorem i mimo budovu letiště. Autobusem jsme se přemístili do Silivri. Tak jako v ČR jsou i zde lidé v prostředcích veřejné dopravy povinni nosit roušku. Byla jsem poučena, že v přepravních prostředcích se pohybují „tajní" v civilu a hrozí nám pokuta, pokud někdo tohle opatření porušuje a nechá roušku „spadnout na bradu".

    Během celodenního výletu v centru Istanbulu jsme potkávali kolemjdoucí, jež měli roušky ukázkově nasazeny. Střetli jsme také dost lidí bez ochrany dýchacích cest. Horké dny nás vybízely k tomu, abychom dýchali volně a tak jsme si roušky sundaly. Zpočátku jsme je dali zpátky na ústa, když se blížila místní policie. Všimli jsme si však, že policie si lidí bez roušek nevšímá a tak jsme je nechali pro případ nutnosti navlečené na ruce. Centrum nebylo tak přelidněné, jak jsme očekávali. Cestou k pobřeží jsme se osvěžili ledovou kávou v italské restauraci, kde přisedly k vedlejšímu stolu dvě dívky. Jinak byla restaurace prázdná a milý turecký číšník nás obsluhoval s nadšením. Ukázal a vysvětlil nám, jak fungují ty druhy kávovarů, které mají v restauraci k dispozici. Po procházce městem s výhledem na krásné synagogy a fontány jsme se rozhodli odpočinout na výletní lodi zcela zaplněné turisty, mezi kterými byli také tři hoši z Česka. Vyhlídková plavba trvala 2 hodiny, my se kochali výhledem a nechali se ovívat svěžím vánkem. Občerstvení na lodi bylo k dispozici, avšak za vyšší cenu. Doporučujeme najíst se předem v některé z příjemných kaváren nebo restaurací či fast foodu s kebabem a ayranem. Po plavbě jsme se vrhli na nákup suvenýrů a spěchali na místo srazu, abychom se hromadně dostali zpátky na naše místo pobytu. Spěchali jsme zbytečně, jelikož jsme čekali na 2 členy estonského týmu, kteří uvízli v centru města mezi demonstranty a policií. Nic se jim však nestalo a stihli jsme dorazit na hotel k večeři včas.

     

    Naše ubytovací zařízení slouží během zimy jako kolej a střední škola pro místní studenty gastronomie a hotelnictví. Během léta zde studenti nabývají praxi. Kromě nás členů projektu bylo v hotelu ubytováno okolo dalších 10 hostů, se kterými jsme se ve společných prostorách potkávali sporadicky, což v nás budilo dojem, že jsme byli v objektu sami.    

      

    Cestování v době corona-viru je znepříjemněno nutností nechat se před odletem testovat, což zabere čas i peníze. Pro návrat do ČR jsem zaplatila 200 TL (cca 530 Kč) za PCR test, který pro nás koordinátoři zajistili prostřednictvím nedaleké nemocnice. Tým laborantů přijel v dohodnutý čas na hotel a ti, kteří měli o test zájem, jej za úplatu podstoupili. Následující den nám byly doručeny certifikáty o negativním výsledku testu, bez nichž by nás do letadla nepustili. Cestování během pandemie je sice komplikovanější, ale stojí to za to. Projekt jsme si užili a příště rádi pojedeme znovu.

     

  • PVEG
 "It was my first TC, this was experience most important for me in which I met many people from different countries and know how each of them was active in their comunity in helping others. During the nine days very intense and beautiful friendships were born quickly thst still continue. This experience has allowed me to acquire more confidence and feel confortable in dialogue in the commin language. An experience that has left within me the desire to meet again and spend some amazing time together."
  • Migration; Big Picture; Study Visit-3

V březnu 2020 se konal v jihovýchodním Turecku projekt s názvem Migration - Big Picture, organizovaný neziskovkou Diyarbakır Çevre ve Kalkınma Derneği z tamního města. Jak již anglický název vypovídá, tématem projektu byla migrace a místo projektu bylo velmi vhodné, protože místem konání bylo město Diyarbakir, což je cetrum neuznaného státu Kurdistánu a navíc to je ještě blízko hranic Turecka se Sýrií, odkud míří uprchlíci do celé Evropy.

Projekt byl konán ve městě Diyarbakir ve dnech 9–17. března. Organizace ICM Jindřichův Hradec se zúčastnila se třemi českými účastíky. Celkově se projektu zúčastnilo asi 50 lidí z 9 zemí a to konkrétně byly: Turecko, Chorvatsko, Francie, Litva, Portugalsko, Dánsko, Rumunsko, Česká republika a Estonsko.

Tento projekt byl zařazen v rámci Erasmus+ Youth Exchange jako Study visit, což znamenalo konkrétně v tomto případě, že běhěm projektu byly zařazeny do programu návštevy tamních organizací spojeným s činností migrace. Jedny z velmi zajímavých návštěv byly organizace dětského centra pro začněnení uprchlíků LOTUS Genc Alan Dernegi a centrum pomoci ženám KAMER Vakfi. Dále byla v programu přednáška profesora Hasan Ince zabývajícího se tématikou uprchlíků a migrace v jeho výzkumu na tamní univerzitě Dicle Üniversitesi.

Nedílnou součástí projektu byly kulturní večery a poznávání regionu v místě konání projektu. Kvůli pandemii COVID-19 někteří účastníci bohužel nepřijeli a někteří museli odjet dříve. Slovo závěrem, byl to velmi vydařený projekt, na skvělém místě a s báječnými inspirativními lidmi!

Z projektu vzniklo video, dostupné na odkazu: https://www.youtube.com/watch…

Českému týmu se dostalo svělé příležitosti zůčastnit se výměny mládeže Erasmus+ která se konala v termínu 5-14.8.2019 ve východním Turecku, provincii Igdir, městečku Tuzluca (čti Tužludža). Český tým tvořil 10 členů. Ostatní účastníci výměny byli ze Slovinska, Litvy, Velké Británie, Rumunska a Turecka. Ze začátku mnozí museli čelit velkému kulturnímu šoku, přece jen životní podmínky na východě Turecka jsou velmi odlišné od evropských standartů. Nejčastěji byly zmiňovány turecké záchody JNutno poznamenat že se všichni účastnící dokázali rychle adaptovat a vytvořili jsme skvělý tým. Téma projektu byla ochrana životního prostředí. Během různých workshopů, diskuzí, her a dalších aktivit jsme pátrali po problémech které aktuálně nejvíce trápí naši planetu a hledali jsme nejlepší řešení jak těmto problémům zabránit či ještě lépe předejít. Nechali jsme se inspirovat reálnými příklady z praxe z jiných zemí.Nezapoměli jsme samozřejmě ani na objevování krás místního okolí. Navštívili jsme solné jeskyně, vylezli na pohoří kterému říkají Rainbow hills, strávili celý den u průzračně čistého ledovcového jezera Balik, navštívili jsme vesnici Yenidogan v horách kde jsme rozdali dětem sladkosti, oblečení a různé hračky, šli jsme na tůru na posvátnou horu Ararat, navštívili město Igdir, vyzkoušeli jsme si lanové aktivity, snědli hodně melounů a vypili velké množství tureckého čaje JVrátili jsme se domů plní zážítků a s mnoha novými kamarády.  Lidé v turecku jsou velmi pohostinní, milí a není čeho se bát. Google translater je zde ale bezpochyby nutná věc pro přežití. Shodli jsme se, že jsme velmi vděční za možnost navštívit místa na které bychom se sami asi nikdy nepodívali. Velké díky patří organizátorům a také naší vysílající organizaci ICM Jindřichův Hradec z.s. JJan Chlapek

  • “ActivE+ Youth"

    Association Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structurale together with partners from: Turkey- Belen Kaymakamlığı, Republica Cehia -ICM Jindrichuv Hradec z.s., Estonia – Seiklejate Vennaskond and Greece  – Youthnet Hellas announce ending of the project “ActivE+ Youth".

    This project is funded by the European Union through the "Erasmus +" Program, Key Action 1: Educational Mobility for Mobility for Youth and Youth Workers.

     The group of this project consisted of 45 participants - age between of 18 and 30. They participated for 11 days in various activities carried out by non-formal education methods. The goal of the Active Youth project was to stimulate young people to get involved in the civil society.

    Project duration: 01.09.2018 – 31.05.2019

    Youth Exchange Duration: 15.02.2019-25.02.2019

    Location of youth exchange: Horezu, Romania

     The activities of this youth exchange took place in Horezu where the participants had a good environment for relationship and teamwork in order to learning how to give first aid measures.

     Among the specific objectives of this project we can list:

     The objectives of the project were achieved as follows:

    O1: Promoting civic spirit among young people by designing and disseminating motivational videos for at least 20 participants with at least 10 social network shares. This goal was achieved in 2 stages, at the project stage the project team helped young people to better understand the importance of proactivity for personal development but also for society, facilitated the exchange of good practices and know how that helped to generate new ideas. In the last few days we have prepared a workshop where working in national teams young people have created videos (some teams at their own initiative have come up with several projects) which is about to solve a striking problem of the local community.

    O2 "Inspiring young people from the participants' knowledge circle to engage in volunteer activities by recruiting 10 new volunteers in each partner association for 4 months after activities." As well as objective 1, it has been achieved in 2 stages of activities and follow-up. We focused on creating the necessary materials to attract other young people into volunteer activities initiated by our partners as brochures, videos, pictures, statistics, blog, FB postings, etc. And in the follow-up activities the promotional materials were presented and the young participants have a fan with arguments for young people to compel requests for membership in partner organizations but more importantly to get involved in different volunteer activities and project management..

    O3: Stimulate active participation both locally and nationally and in the Euro-parliamentary elections in 2019 by organizing 2 flash mobs in the country of origin, with the participation of min. 200 people. This objective was reached in the follow-up phase when the young participants coordinated these events within their local organizations, being assisted by legal representatives as well.

     In total there were 45 participants carrying out nonfromal education for 11 days.

    The youth exchange activities have been planned to achieve all of the project goals. The Erasmus + project presentation sessions of the Youth Pass certificate have helped to create group spirit and facilitate the exchange of information throughout the project.

     Each partner made a workshop to disseminate the results in the organization. These workshops were coordinated by project leaders and project participants. They were made for volunteers in organizations. We can say that they have had the greatest impact in enrolling new volunteers in partner organizations.

     Sustainability of the project is an important point in our relationship with our partners, for this we have determined that we will always update the site with useful information, we will further promote the materials within our own projects, we will further monitor the progress of the young people participating in various projects of the promoters, we will initiate other projects that address the problems studied in the framework of youth exchange, but the most important is the intention to impress and the 2nd edition of this project.

     

    The target group of the project was made up of young Europeans who wanted to be actively involved in the civic and social life of the community. Because the circle of friends and knowledge of the participants are part of the target group, I asked young people as their own example to inspire and motivate them towards proactivity and involvement in their native community. They became more interested in European issues, European projects, and in particular the Erasmus + program and its opportunities. The target group has received models and examples of good practice that are worthwhile to follow, which is either silent or missing in the communities involved. Young people have learned more about volunteering, projects, NGOs, and have discovered the benefits of active involvement in them. From the materials created by the participants the young people will learn about the main European problems and will learn how they can influence their improvement, so we are working on the "Informed so armed" desiderata.

     

    E-mail: asocioatia_cpdis@yahoo.ro

    Website: www.cpdis.ro

     

    This project was funded with support from the European Commission. This communication reflects only the author's point of view, and the Commission is not responsible for the use of the information contained in this communication.

  • Encourage Yourself

Nabít se odvahou a vykročit z komfortní zóny – Easmus+ v Litvě

7:00; vstát; vyčistit si zuby; obléci se; posnídat; škola; pak se učit; jít spát a zas znovu od začátku. Každodenní stereotypy, zvykli jsme si na ně tak moc, že je pro nás leckdy těžké se jim vzepřít. Možná máme i strach vyjít z naší komfortní zóny. A právě o tom byl projekt Evropské unie z programu Erasmus+.

50 mladých lidí z 8 zemí se rozhodlo rozbít své zažité každodenní činnosti, a odjet do Litvy na projekt s názvem Encourage Yourself, tedy v překladu Dodej si odvahy. Už samotné rozhodnutí přihlásit se a následně odjet vyžadovalo jistou porci odvahy; a to ještě ani projekt nezačal.

Před odletem jsem se obávala, už ani nevím přesně čeho. Nicméně celou cestu, a ještě před ní, mne provázelo moto Encourage yourself!

Během následujících 10dní, které jsme společně strávili v klidu národního parku Dzukija, jsem se toho mnoho naučila. Mnohem víc než za stejnou dobu strávenou ve školních lavicích. Odvážila jsem se k věcem, kterých bych se běžně bála. Jako například jet na kajacích, jít po nestabilním mostě, padat a důvěřovat, že mne někdo chytí, ale i oslovovat lidi na ulicích.

Krom toho jsem se naučila spoustu o dalších zemích. Nejen školní data, jako kolik tam žije obyvatel, nebo jak se jmenuje hlavní město; dozvěděla jsem se o kultuře těchto zemí – jaká jídla mají rádi, jakou hudbu poslouchají, jaké tance tančí nebo jak zní jejich jazyk.

Po celou dobu projektu jsme žili velice aktivně – již od rána jsme plnili program, a o volných chvílích jsme hráli tenis, volejbal nebo basket; a pak po večeři jsme prozkoumávali okolí; až do pozdních hodin v čase vyhrazeném pro spánek, jsme raději trávili čas s lidmi okolo sebe, kdoví jestli se ještě někdy potkáme, hrávali jsme nejrůznější hry, kulečník anebo závodili v posilování. I přesto mne tento projekt, a především lidé zde nabili úžasnou energií, takže jsem se po návratu domů ani necítila unaveně, jako spíše naopak – cítila jsem se motivovaně k dalším aktivitám.

Adéla Krylová

  • UpDatE + CV

    The idea of this procreation arose because of the problems that have arisen in European society, namely one of them is youth unemployment. According to Eurostat, unemployment in Europe for young people aged 15-29 is 20.4% in 2016. The NIS data referring to EUROSTAT for 2015 show that in Romania the unemployment rate among young people aged up to 25 year is 24%, Estonia 16%, Turkey 33%, Greece 39%, and in the Czech Republic there is an unemployment rate of 34%

    The goal of the UpDatE + CV project was to stimulate young people in a proactive way of living by involving the local community in social life to increase their chances of joining the workforce.

      Project objectives

     O1 Facilitating Exposure Exchange to create personal branding for 42 participants in 5 countries for 9 days

     O2 Motivating participants to actively engage in the social life of the local community by understanding the issues faced by their peers, increasing the number of volunteers in each partner organization with 8 young people

     O3 Increase of the number of employees from the members of the partner associations by 30%.

     O4 Identify alternative ways to improve CV for 42 participants from 5 countries.

      

     Objective 1 was especially achieved in the "Self branding" workshop where young people were working in mixed groups to identify opportunities to be more visible on the labor market, then described and presented the works on these opportunities to the other groups.

     Objective no. 2 was made by the participants in understanding negative phenomena addressed in the project and rooting desire to act to change things by discussion sessions, brainstorming and presentations on unemployment, poverty and social exclusion in the participating countries and the European Union.

     Objective no. 3 Increase by 30% of the number of employees from the members of the partner associations. Activities leading to the acquisition of practical skills to be competitive in the labor market are: Brainstorming to find methods of searching for jobs you want, session creation resumes, brainstorming about the points CV, interviews flash employment, meetings with employers.

     By achieving Goal 4, we want to show young people that there are alternatives to find a traditional job such as volunteering, entrepreneurship and social entrepreneurship for youth workshops, identifying alternative solutions to combat unemployment and analysis of EU programs for business

    Each partner had 8 participants, a group of 7 young people and one group leader, and Romania had 10 participants. In total there were 42 participants carrying out nonfromal education for 9 days.

    The youth exchange activities have been planned to achieve all of the project goals. The Erasmus + project presentation sessions of the Youth Pass certificate have helped to create group spirit and facilitate the exchange of information throughout the project.

    The selection criteria were as follows:

    - Age between 18 and 30 years old

    - Knowledge of English at the level of communication - basic level

    - Interest in the topics addressed and especially in the increase of employment opportunities in the workplace

    - Motivation for participation and learning

    - The desire to be informed about the topics approached in the project

    - The desire for non-formal education in a multi-cultural environment

    - Tolerance towards the participants

    From  42 participants from the UpDatE + your CV, 20 youth were youth with few opportunities, with real problems in social an cultural environment.

     Sustainability of the project is an important point in our relationship with our partners, for this we have determined that we will always update the site with useful information, we will further promote the materials within our own projects, we will further monitor the progress of the young people participating in various projects of the promoters, we will initiate other projects that address the problems studied in the framework of youth exchange, but the most important is the intention to impress and the 2nd edition of this project.

    Group leaders have found that young people have complied with their commitment to help each of at least 3 people in their circle of friends to improve their resume, so we have earned over 200 CVs that can compete on the big European labor market. During the dissolution, the young people participated in the project presentation sessions, seminars and other projects where they also promoted the "UpDatE + your CV" project. During the activities, participants posted pictures and comments on social networking within the project, making their circle of friends from the online environment to the topic and Erasmus + projects very curious.

  • Mother Nature Dissemination – Vojtěch Starý

                 As my dissemination activity I’ve chosen to make a presentation in front of my class describing the project and promoting the partner organizations. I was talking for more than one hour about the activities, trips and overall program we had on the project in Diyarbakir. Twenty-one students in the third grade of our high school plus teacher have seen my presentation.

    For the first part I was talking about the preparation for the Erasmus+ project and how I got there. Especially I praised the Czech organization ICM Jindřichův Hradec, thanks to which I was able to get there and I praised the people who are working for the organization, because they were really nice and helpful to me. Then I mentioned the journey from Czech Republic to Turkey and told students they don’t need to be afraid of international flying, because the airports are well marked and one can easily orientate there. I also talked about how important the membership of Czech Republic in European Union is and which benefits it provides for the citizens of Czech Republic, especially students, who can travel freely, participate in various projects and study in foreign countries.

    The second part I dedicated to describe the program of Mother Nature project. I talked about the warm-up games and ice breakers which we used to get to know each other and to overcome the social barriers and during which we had a ton of fun. I showed to students the pictures of the accommodation, our public room and the room, in which we were sleeping to ensure them that they have nothing to fear of. I also mentioned the food which was given to us during the project and with which I was satisfied. The majority of time I spent on describing thematic activities done during each day, when individual country had prepared some activity for others. Usually we started together and the members of the country, which had prepared the program, introduced us to the topic and we received a task from them which we had to complete in a certain amount of time (for example: come up with the idea for a sustainable business which would be both profitable and which would solve some ecological problem). The activities we were doing developed our communication and cooperation skills, when we were forced to work together to finish a certain task in limited amount of time. I think I've improved my English a lot thanks to the project, so I summarized all the benefits and experiences and presented them to the students. I personally enjoyed the most the activities given by the Norwegian team which topic was “Sustainable business” and after describing all the activities and interesting facts I learned throughout the day I was pleasantly surprised that many of the students were also interested in the topic. We, as a Czech team, shared our experience with the other organizations through means of social media as well as through a constant contact and cooperation with them.

    In the last part of my presentation I talked about the trips within our project. I was taking pictures of the beautiful landscape all the time, so I had material to use in the presentation. The class in which I presented the presentation was a geography class, so I provided them with a lot of useful geographic information about the area as well. First I talked about the city of Diyarbakir itself and then I continued with the trips to the river Tigris and the city of Mardin. Students were also interested in the rich history of the region, in which two widespread religion, Islam and Christianity, originated from Judaism.

    After I finished my presentation many students came to me with various questions regarding participation on the project. I answered them all and now all the students are well informed about the Erasmus+ project and what they have to do to participate and experience all the great things I did.

  • Developing creativity, Romania

Jakub Hlahulek

Od 5.7. do 18.7.2018 jsem se zúčastnil youth exchange projektu v Rumunském Calimanesti na téma Developing creativity. Projekt probíhal v letním kempu v lázeňském městečku obklopeném horami a krásnou přírodou. Projektu se zúčastnilo cca 70 mladých lidí z 10 zemí, včetně zemí jako je Malta, Španělsko, či Itálie. Pro mě se jednalo už o čtvrtý projekt, ktery byl ovšem zcela odlišný ode všech předchozích. Hlavní změnou bylo, že jsem působil jako group leader českého týmu, kdy jsem měl na starost 4 čechy, z nichž většina byla na podobném projektu poprvé.
Z počátku jsem byl šokován hlavně velmi nízkým věkem všech účastníků (průměr cca 19 let), od čehož se odvíjela slabší angličtina a skutečnost, že pro většinu se jednalo o první projekt, od kterého nevěděli co čekat. Už na začátku jsem věděl, že dosáhnout sblížení a otevřenosti lidí zde bude složitější, účastníci se zdržovali jen mezi svými státy, byli stydliví a k úkolům přistupovali jako na střední škole.
Proto jsem si hned od začátku vytyčil cíl tuto situaci změnit, jakožto jeden z mála starších a zkušenějších účastníků a ukázat ostatním o čem opravdu projekt má být. Začal jsem úzce spolupracovat s organizátorkou, vést energizery, aktivity, organizovat nejrůznější výlety či turnaje v pingpongu a také pořádat večerní párty. Brzy ke mně účastníci začali vzhlížet jako k jednomu z leaderů, což mi dalo moc ovlivnit prostředí a atmosféru v kempu. U každé aktivity či oběda jsem si sedal k jiným státům a snažil se sbližovat ostatní, zjišťovať například kdo se komu líbí a těmto párům pomáhat a i já jsem navazal velmi blízké vztahy s druhým pohlavím. Během aktivit jsem rázně prosazoval základní pravidlo, hlavně si program užít, snažít se být vtipný a zajímavý a nejen precizně připravit prezentaci jako ve škole, protože věřím, že jen tak rozvíjeli svou kreativitu nejlépe.
To účastníci velmi rychle pochopili a přijali, například když jsem je postavil v týmech do rolí marketingových specialistů, kteří měli za úkol propagovat vtipné produkty jako odpadkový pytel, tampón, štěně, či třeba kondom. Při energizerech jsem nechal členy se vzájemně masírovat a do toho si šeptat motivační proslovy a po všech těchto aktivitách jsem pociťoval každý den větší a větší zadostiučinění, že se lidé cítí víc přátelsky a uvolněně a projekt si užívají. K tomu dopomohly i výlety po okolních vesnicích, výšlap po horách, či termalní bazén nedaleko kempu. Na konci projektu dokonce tekly slzy při loučení a bezmezná radost v očích mnoha účastníků mě přesvědčila, že svůj cíl jsem úspěšně naplnil, projekt byl více než výborný a i když byl pro mnoho členů první, tak rozhodně ne poslední.

Vysílající organizací bylo ICM Jindřichův Hradec z.s.
Vă mulțumesc România ❤

  • Španělsko "Mirrors"

Anna Hájková

Mirrrors Youth Exchange 28.6. - 9.7., vysílající organizace ICM Jindřichův Hradec z.s. Erasmus plus má zvláštní moc. Kolem účastníků vznikne bublina, která izoluje od běžných životů. Je to bezpečný časoprostor, kde je možné zkoumat, aniž by si člověk nabil pusu. My jsme v Los Molinos oťukávali balíček témat svázaných s genderem, feminismem, sexuální orientací. A to nejen v rámci oficiálních částí programu, ale i později, na dece pod hvězdami se sangriou v plastovém hrnku. A těžko říct, která část byla přínosnější. Neformální vzdělávání a to ještě neformálnější tu jdou ruku v ruce, doplňují se. Naše zhruba čtyřicítka také rozšířila řady už tak početné madridské gay pride, duhového pochodu o velikosti estonské populace. Pro některé z nás měla účast hluboký význam a pride – hrdost byla ve vzduchu. Tahle španělská bublina byla plná slunce a smíchu, spálených zad, bot odkopnutých do rohu místnosti, hudby, dobrodružství, poznávání a nových (mnohdy nečekaných) přátelství. Já osobně jsem si jako team leader vyzkoušela, že i v 28 letech je možné v pět ráno brečet smíchy s českou partou (převážně) osmnáctiletých. A že tatáž skupina maturantů zvládne klidně i následující den makat jako nejvýkonnější firemní tým, v symbióze, jakou většina firemních týmů postrádá. A nejen za tuhle zkušenost jsem vděčná i teď, víc než týden po prasknutí bubliny. Vystoupit z komfortní zóny 10/10 doporučuju!

  • Dánsko - " Umbrella"

Katka Grohmannová

Projekt se konal v Dánsku v malém městečku Nysted situovaném na jihovýchodním pobřeží Lollandu, jednoho z Dánských ostrovů. Mezi účastníky byly: Česká republika, Dánsko, Chorvatsko, Litva, Srbsko, Turecko, a Španělsko. Vysílající organizací bylo ICM Jindřichův Hradec z.s..Tématem projektu byla lidská migrace.Na místě jsme se dozvěděli, že program si budeme vymýšlet sami my, účastníci. Každý den měla na starosti program jedna země. Hned na první den si vylosovalo program Španělsko. Španělům se jejich den náramně povedl, snad proto, že věkový průměr jejich týmu byl vyšší a účastnici byli zkušenější, a tak poskytli nám ostatním inspiraci a motivaci. My jsme si vylosovali program až na poslední den.Jednou z aktivit, které jsme vymysleli byla diskuze na téma uprchlíků formou Speed datingu, kdy jsme pokládali otázky a účastníci o nich vždy po dvojicích mohli určitý čas debatovat.Poté jsme ostatním připravili krušné chvilky při role-playingu, kdy jsme vyhlásili válečný stav a nechali jsme ostatním jen pět minut na to, aby si sbalili všechny své cennosti, které si chtějí vzít s sebou na cestu do nové země. Na našem fiktivním hraničním přechodu jsme jim pak rozdali žádosti o azyl v češtině a jejím zmateným dotazům a výrazům jsme nevěnovali pražádnou pozornost. Pokud byli hodně neodbytní, mluvili jsme na ně česky. Pouštěli jsme jen ty, kteří vyplnili formuláře o azyl správně a měli s sebou občanský průkaz.Další aktivita byla vodní válka s balónky, poté jsme vyhlásili období míru a skupinky rozdělené do národních týmů mezi sebou soutěžili v různých disciplínách při našich olympijských hrách. Poslední naší aktivitou byla pantomima na různé globální problémy spojené s ničením životního prostředí a přírodní katastrofy například zemětřesení, hladomor, nedostatek pitné vody atp., abychom poukázali na důvody, které mohou lidi vést k masové migraci ze své mateřské země.Osobně jsem měla na aktivitách ostatních vždy ráda, když pak na konci vysvětlili skrytý význam aktivity a důvody, proč aktivitu vybrali.Každý večer pak měla jedna země svůj kulturní program, na kterém měla představit svou kulturu, národní zvyky, národní tance a různé zajímavosti. Samozřejmě nesměla chybět ochutnávka jídla a pití. Myslím, že se nám náš kulturní večer povedl. Připravili jsme pro ostatní kvíz a pro vítěze jsme měli dárek. Poté jsme vybrali tři dobrovolníky a předvedli ostatním naše Tříkrálové koledování.Mezi aktivitami jsme občas měli hodně volného času a tak jsme chodili na pláž nebo do přístavu a také jsme navštívili Lilyi a jejího manžela v jejich Hygge útulném dánském domku. Lilyi nás přišla párkrát navštívit, kouknout se na naše aktivity a podívat na náš poslední kulturní večer. Osobně mi byla velmi sympatická a návštěva jejího domečku je jedním z nejsilnějších zážitků, které jsem si z projektu odnesla.

  •  Maďarsko - “Circus pedagogy for youth workers”

Marie Škrdlíková

V Maďarské Sikonde se po dobu jednoho týdne soustřeďovalo velké množství energie okolo lidí zblázněných do pohybu, kreativity, kolektivu, zábavy a rozvoje. Co by mohlo spojovat takové spektrum pozitivních vlastností? Cirkus a neformální vzdělávání. Šestadvacet pracovníků s mládeží nebo jiných podobných nadšenců dostalo díky projektu Erasmus+ “Circus pedagogy for youth workers” příležitost rozšířit své obzory a získat základní vědomosti o tom, jak a především k čemu se dá využít cirkus při práci s dětmi a mládeží. Na těchto základech, mezi něž patří jak praktické znalosti (např. žonglování, akrobacie, diabolo, chinese plate), tak i teoretické znalosti (struktura workshopu, co děláme, proč děláme, pro koho děláme...), teď všichni účastníci, včetně mě a Toma, můžou budovat další a další vědomosti a zkušenosti. Nyní je zase o něco snazší do světa vyslat o něco víc radostí a úsměvů, pobavit se a ještě být užitečný.

  • Turecko - Scouts For Peace

Vojtěch Uher

Letošní jaro jsem s partou českých studentů a skautů odletěl do tureckého města Konya kde jsme se setkali s ostatními účastníky projektu z Azerbajdžánu, Estonska, Jordánska, Litvy, Makedonie, Srbska a Turecka. Místo konání byl kemp u obrovské přehrady u města Ermenek, které leží na jihu provincie Karaman. Tam jsme se ještě museli přesunout autobusem. Téma projektu bylo "Scouts for peace" a tomu byl přispůsobený nejen program, ale také zázemí. Bydleli jsme ve stanech, spali ve spacáku, chodili na tůry do okolních hor a workshopy jsme měli na témata "Jak vybrat správné místo k táboření", "Co pro mě znamená skauting" a "Co všechno můžeme zmenit jako jedinci aby byl svět mírumilovnějším místem." Celý týden se odehrával ve velice přátelském duchu, jak kdyby jsme se všichni znali už před projektem. Téměř dvoutisícové hory a modrá voda přehrady vypadali neskutečně dobře a jen dokreslovali dokonalou atmosféru parádní ho týdne. Tuto zkušenost mohu každému jen doporučit!  Partnerem projektu je ICM Jindřichův Hradec z.s.

  • ŘECKO - Open Heart and Doors

Eva Šťastková

Opět jsem dostala tu možnost zúčastnit se projektu tentokrát v Řecku. Projekt byl zaměřený na migraci. V současnosti se nám vybaví především uprchlická krize mířící do Evropy, ovšem toto téma skrývá mnoho dalších rozsahů. Rozdíl mezi migrantem a uprchlíkem je veliký a k tomu slouží projekty, aby nám otevřely oči nad daným problémem i mysl pro nové, velmi cenné informace. Na tomto projektu jsem dozvěděla mnoho nových informacích a pomohlo mi to představit si situaci migrantů/uprchlíků a přemýšlet o nich jinak než doposud. Projektu s názvem Open Heart and Doors se zúčastnilo přes 50 lidí z různých zemí jako například z Litvy, Estonska, Anglie a Turecka. Tento projekt byl pro mě nesmírně užitečným, jelikož jsem se tam zdokonalila v anglickém jazyce a dalo mi to mnoho motivace do dalšího učení. Partnerem projektu je ICM Jindřichův Hradec z.s.

  • NORSKO (Oslo) - Police development of young people struggling with discrimination

Eva Šťastková

V lednu roku 2018 jsem se zúčastnila projektu v Norsku s názvem Police development of young people struggling with discrimination. K diskusi jsme měli mnoho témat a řešili jsme například problematiku pěstounské rodiny, LGBT anebo uprchlíky. Jsem moc ráda, že jsem mohla nahlédnout do těchto problému a zamyslet se nad možným řešením v daných situacích. Hovořili jsme o tom, jak jsou menšinové skupiny diskriminovány ať už jde o uprchlíky nebo o jinou menšinovou skupinu.Na tomto projektu jsem měla možnost rozšířit své obzory o životě v jiném státě a vidět věci z jiné perspektivy. Měla jsem tu možnost potkat se s Francouzi, Litevci, Nory, Dány a Turky. Tento projekt byl pro mě nesmírně užitečným, jelikož jsem se tam zdokonalila v anglickém jazyce a dalo mi to mnoho motivace do dalšího učení.

  • CHORVATSKO (OSIJEK) - EVENTBEES

Ksenia Zaiková:

This youth exchange brought together young people from different countries – Finland, Czech Republic, Hungary, Latvia and Croatia. We worked together to create an event(Pub Quiz) from a scratch, dividing tasks and dealing with obstacles in a small city of Croatia-Osijek, but of course we didn’t forget to have fun(city quests, contests, karaoke and game nights). For me personally, it was a great experience and a big step for my self-development, l learned many things about countries and cultures, gained new skills in the area of event management and planning. Not to mention, that youth exchange is a great opportunity to improve and practice English language and to meet new people coming from different social and economical backgrounds. Without doubt, i can tell that it was a place for everyone to feel safe and welcome even in a foreign country.

  • SKOTSKO (GLASGOW)

Václav Vognar:

Od 10. do 17. září bylo ve skotské metropoli o tři Čechy víc, než obvykle. A nejen o Čechy. Euro hotel v Glasgow hostilo také arménské, estonské, turecké, řecké, španělské a anglické kamarády. Projekt, kterého se účastnili, byl zaměřen na problematiku lidí, kteří se svou pohlavní orientací, stylem oblékání nebo vnímáním sebe sama liší od ostatních. Učili se o tom, jak se rozdělují, jak se cítí a jak je možno jim pomoct se začlenit do společnosti. Pomáhal jim tým milých skotských dobrovolníků, kteří vařili, dělali administrativu nebo účastníkům ukazovali krásy města. Spolu navštívili různé bary, restaurace. Zajímavé bylo vystoupení drag queen, tedy mužů oblečených do ženského oblečení. K tomu všemu zažili doslova na vlastní kůži skotské počasí, včetně toho pěkného, kterého zas tak moc nebylo. Volný den si každý užil podle své chuti, někteří se podivali (daleko) z hranice města. Poslední den jsme se asi nikomu nechtělo skončit, ale i to k týdenním akcím patří. Díky, Leapsports!

  • AUSTRÁLIE (BRISBANE) - CAPACITIES OF YOUTH WORKERS ON FIELD OF YOUTH EMPLOYMENT SERVICES

Alexandra W.

Naše kolegyně z ICM Jindřichův Hradec z.s. Alexandra se v rámci našeho kariérního poradenství vydala čerpat nové zkušenosti až k protinožcům, do státu Queensland v australském Brisbane, kde se dozvěděla, jak hledat práci pro mladé lidi se znevýhodněním. Červencové tropy v ČR, vystřídala australská "zima". Na jížní polokouli právě panovalo zimní období. Alexandru a dalších 15 lidí z branže hostila organizace Epic Assist v Brisbane, která čítá přes 500 zaměstnanců a působí po celém východním pobřeží Austrálie. Díky systému financování služeb zaměstnanosti, mohou v organizaci pracovat stovky lidí, jelikož stát nedává dotace na zjištění služby, jako je tomu u nás v ČR, ale přispívá přímo na daného člověka. Funguje zde tzv. hvězdičkový systém dle úspěšnosti při hledání práce.Díky Job Shadowingu měla Alexandra příležitost nahlédnout do práce konzultantů, specialistů na hledání práce a do systému vykazování práce a mnoho dalšího. Během tréninku byla seznámena s marketingovými a PR nástroji, managementem změny, náborem a zaškolením nových pracovníků atp. Na základě této zkušenosti bude pořádat dva jednodenní kurzy v Jindřichově Hradci pro pracovníky z oboru v rámci projektu "Capacities of youth workers on the field of youth employment services", kterého jsme součástí.

  • SLOVINSKO - BACK TO NATURE

Jiří Kadlec:

The Czech team sent to Slovenia was composed so well that by the end of the week, it looked like we have known each other for ages. During the project, we explored our inner world by the means of various mindfulness and deep listening techniques. It was quite common to see people breaking down in tears, as those activities opened doors for thoughts that would have otherwise been suppressed. In addition, we learnt how to use natural materials for constructing things such as sauna or pizza oven. It was quite intensive 10 days and the deep impact of the project could be read from the participants’ faces when they exchanged their farewell hugs.

  • ŘECKO - MYTHOLOGICAL EUROPEAN PATHS

David Louda:

One of the most vauable experiences that I got in my life so far. Deffinetly. What's the rationale behind it? In the end of the days this is one of the few memories that I will have. Why? Because this intensive week, while we were getting to know each other, finding out so much about so many topics and having so so much fun gave me an incentive to get the best out of me in the future. For inner myself it was an incentive of a great importance for a self development in various fields as for example learning new languages, equality and even geography! Another advantage of this project were people, of course. The reason for that is that we have many new contacts all around Europe. Furthermore I would like to metion the set of various skills that I improved like roleplaying, cooperation, team work, communication in mother and also in foreign language which I appreciate with the team-work skills the most. I hope that in the future there will be more people given such an opportunity as it was to us.

 

  • ITÁLIE (KALÁBRIE) - COMMON ROOTS OF EUROPEAN LANGUAGE

Adam Telička a Katarzyna Gattnar:

From eleventh to sixteenth September we had an opportunity to visit historic town centre of Reggio Calabria and gather knowledge and information about “Common Roots of European Language“, intercultural dialogue and Italian way of living. The participants consisted of 26 youth workers from Bulgaria, Cyprus, Croatia, Latvia, Lithuania, Macedonia, Portugal, Czech Republic, Romania, Slovenia, Spain and Italy. During the training, we learned about the situation of unemployment of young people in many countries with possibilities to solve them, phonetic similarities in languages of participants and many things about the European Union. We have met plenty interesting people, started new friendships and cooperations. We also participated in a big Christian festival that took place in Reggio and we’ve witnessed most famous sculptures of Bronzi di Riace. Few participants were even selected to talk to local newspapers and TV to propagate Erasmus+ and this training course itself.

 

  • TURECKO (KIRŞEHİR) - YOUNG PEOPLE SAID STOP TO OBESITY 

36 young participants from Bulgaria, Czech Republic, Greece, Romania, Slovakia, United Kingdom and Turkey met in Kırşehir-Turkey between 9-17 september. Participants learn more about obesity and enjoy sportive activities in the youth centre of Kırşehir province.

During the project process Participants worked in small groups or individually.

Participants understood causes and effects of Obesity and they tried to create solution to increase awareness in EU about danger of obesity. They also prepared cultural activities for each other.

Participants made flash mob and physical activity performance in the city centre in the last day of the project. People from the city reached more information about our project and Erasmus+ program.

 

  • TURECKO (ISTANBUL) - STAY OR GO!

Karolina Matkovská:

Having oversight over czech team was a pleasure experience for me. Even if every participant of the Czech team was a totally different personality the team as a whole worked perfectly. We took the tasks as a one man and acted towards finishing all the tasks which laid ahead of us. It was a satisfying moment when I was watching my Czech team solving problems, presenting and communicating with other nationalities. It was a sad moment when the project ended and every member of the Czech team went his way and the team split.

  • ŠVĚDSKO (KARLSTAD) - STAY OR GO!

Marta Hučínová:

This project took a place for one week in Karlstad city in Sweden. The main topic was about the problem of the depopulation of the smaller towns, especially by young people who move to larger cities for study or work. During whole week have all of the participants oportunity to acquire competences for personal and professional development, knowledge and specific know-how from good practice abroad. The members could also gain practical skills relevant for Professional development and new leasing practices and training methods. The project participants are from different countries, so here is a strong assumption about acquire knowledge of social, linguistic and cultural matters with the combination of foreign langure. This project gives you new contacts and friendships by meeting new people.

  • ŘECKO (ATHÉNY) - DEMOCRACTIVE!

Martina Jirsová:

Even though the organizers indicated this project as a youth exchange, due to the quality and intensity of the schedule, I wouldn’t be afraid of saying, that we participated in a very good and well prepared training course. During this project we didn’t only share experiences from our countries, but we also learnt a lot of new things – either about institutions and decision making process in EU or how to become more active EU citizens. The most interesting thing we could experience was simulation of negotiations between the states.
Besides the activities, we had also enough time to explore Greek culture, improve our language skills and build strong relationships with people from other countries.
For me it was a pleasure to be a group leader of such a good Czech group. We created a team which worked more than perfectly and I hope that we will keep in touch and that we will have opportunity to meet in another project.

  • TURECKO (ISTANBUL) - CHOOSING RIGHT JOB

Hana Berezňáková:

I consider this project a great way how to improve my future employment opportunities. It also helped to grow both from personal and professional point of view. I gained new skills, which are going to be useful for my future job. I also enjoyed meeting new people, and the project motivated me to be more active in my everyday life.

  • TURECKO (ISTANBUL) - PERFORM TOLERANCE

Karolina Hrabětová:

In the beginning i would like to tell you from all of us , that we are really glad to got this chance and to be participants on this project. Czech team was able to acquire competences for personal and proffesional development specially in a social life. Everyone enjoyed time there and were glad  for sharing their own knowledge and skills with young people and other youth workers, and also to hear experiences from them.  Thanks this experience we all learned and improved a foreign language and build up new contacts. Participants still keep contact with other participants from the project, for example:  One of us went to the UK and spend some time with people from UK team.  We also increased the quality and quantity of international youth projects organised by our organisation. Hopefully we will see us soon in another project!

  • POLSKO (GDAŇSK) - LOG IN TO THE SOCIETY

Martin Nepevný:

Cílem tohoto tréninkového projektu bylo využití sociálních sítí pro lepší práci s mládeží a samozřejmě poznání nových lidí a kultur z Evropské unie. Tréninkový kurz se uskutečnil na přelomu měsíců září/října a trval krásných 9 dní. Moje cesta začala nástupem do přímého vlaku z Ostravy hlavní nádraží směrem na Gdaňsk Glowny (zde jsem začal okamžitě po příjezdu natáčet své první cestovní video, abych mohl podávat zprávy ze svých cest pro mé fanoušky). Ubytovací základnu jménem Hostel Filip jsem našel během pár minut po příjezdu byla pěkně zamaskovaná (nacházela se asi 15 minut od nádraží směrem do centra města). Ihned začalo seznamování, byly tam skupinky lidí z pobaltských republik (Estonsko, Litva, Lotyšsko), Velké Británie, polští organizátoři, já + 3 holky z ČR, Španělé, Řekové a Turci. Po vzájemném seznámení nás hlavní organizátorka projektu jménem Mag pozvala do restaurace na večeři. Restaurace se nacházela naproti nádraží a chodili jsme tam na obědy a večeře.

Aktivity projektu

Následující dny nás čekalo mnoho různých aktivit. Hlavní harmonogram byl stanoven takto: dopoledne mezikulturní snídaně spojená s průzkumem města Gdaňsk, odpoledne hlavní činnosti projektu a po večeři soukromé aktivity – tyto byly doprovázeny kulturními výměnami (tancování, hraní her, učení se základních frází jednotlivých jazyků atd.). Pojmenovat všechny aktivity spojené ať už s dopoledním či odpoledním hlavním programem by obsáhlo nejméně pět stránek, proto Vám zde vylíčím pár dnů, kde jsou zachycené jednotlivé události.

Zápis z úterý 27. září 2016

S ranním slunkem, které mě a kamaráda z Turecka probudilo, jsme našli na dveřích našeho pokoje mapu s místem naší druhé snídaně. S ostatními lidmi jsme společně vyrazili hledat záhadnou budovu, kde nás čekalo jídlo s velkým tajemstvím. Po půl hodině hledání jsme objevili tajemnou budovu, v níž nás za odměnu přivítala anglicko-litevsko-španělská snídaně a informace, že se nacházíme v rodišti politické strany Solidárnost (Solidarność) a že nás po snídani navštíví její lídr a bývalý polský prezident Lech Wałęsa. Po jídle jsme se opravdu setkali s prvním postkomunistickým prezidentem země a při této příležitosti jsme si prohlídli muzeum pádu komunismu v Polsku. Cílem odpoledního programu bylo vytváření  instagramů, webových blogů, natáčení videí a jejich okamžitého použití pro zlepšení propagace našich projektů. Večer jsme v našem osobním volnu šli na diskotéku do baru jménem Parlament, kde se tancovalo do ranních hodin a potom jsme se navzájem podpírali, abychom došli do hostelu. 

Měli jsme pravidlo: Erasmus+ nejsou žádné prázdniny, ale tréninkový kurz, takže co jsme dělali ve svém nočním volnu, bylo jedno, ale ráno jsme museli přijít na program i kdybychom měli kocovinu – což se některým členům stávalo…

Zápis ze čtvrtka 29. září 2016

Ráno jsme našli s mým sousedem Achmedem (přes den programátor, večer DJ na diskotékách, který cestuje po Evropě) další mapu ukazující naši snídani. Mapa nás dovedla do míst, kde se nacházela pevnost z dob napoleonských, nad kterou se tyčil velký červený kříž. Uvnitř této pevnosti bylo technické a vědecké interaktivní muzeum. Odpoledne se neslo v duchu natáčení Lib dup videa (videa na jeden záběr) na písničku od Beatles. Byli jsme rozdělení do čtyř mezinárodních týmů, každý tým měl za úkol vymyslet scénku pro video. Já byl v začínající skupině poskládané z dvou kluků z ČR a Litvy a třech holek z ČR, Španělska a Lotyšska. Video se natáčelo několikrát a dokončilo se ráno následujícího dne.

Zápis z neděle 2. října 2016

Ráno se neslo v duchu těžké únavy a bolavého těla. V noci jsem byl s většinou lidí v nočním klubu a protancovali jsme se do ranních hodin – ale drželi jsme se pravidla „být dopoledne akceschopní“. Dopolední program se nesl v duchu výměny kulturních her a cvičení s ostatními lidmi. Po těžkém přemlouvání jsem všechny noční pařiče oživil menší sestavičkou z Taichi chuan. Před obědem nám byl vydán YOUTH PASS (slouží jako certifikát neformálního vzdělání, které Vám může pomoci u zaměstnavatelů) a dostali jsme jednu volnou hodinu, abychom si nakoupili alkohol, protože nás po obědě mělo čekat velké překvapení. Já tohoto času využil a nakoupil menší dárečky pro hlavní organizátory a trenéry. Tyto prezenty se předaly během oběda, kdy jsem za pomocí přípitku poděkoval v angličtině organizátorům za úžasný Erasmus projekt. Po obědě na nás čekal před budovou Solidarity Party autobus; organizátorka Mag nám zorganizovala poslední taneční pařbu. S tímto autobusem jsme projeli polské pobřeží, poznali města Gdyně a Sopor a podívali se na pláže k Baltskému moři. Poprvé v životě jsem byl u moře. Nevím, jak to popsat, ale zažil jsem neskutečný klid, když jsem si sedl pár centimetrů od vln a chvilku meditoval za zvuků racků a lámajících se vln.  V autobuse se během cesty mezi městy tancovalo. Nikdy v životě jsem si neuvědomil, jak mě tancování baví.  Do Gdaňsku jsme se navrátili po deváté hodině večer. Poslední den našeho společného a skvělého projektu vrcholil; finální večer se v Polsku nesl nejenom v taneční zábavě, ale i v prvním uvědomění si konce. Úderem půlnoci začali odjíždět skupiny Turků, Řeků, Angličanů a také jedna holka z Estonska. Za poslední dny jsme se všichni spřátelili natolik, že loučení bylo silným emociálním zážitkem, že se rozbrečeli nejen holky, ale i kluci. Posledních několik hodin všech, kteří zůstali, se neslo v duchu historek a smíchu.

  • ESTONSKO - BOWI (BE ONLY WITHOUT INTERNET)

Ve dnech 4.7.2016 – 13.7.2016 se uskutečnila výměna mládeže v Estonsku. Cílem projektu bylo vydržet 10 dní bez techniky a připojení k internetu. Díky velmi naplněného programu a novým přátelstvím se mládeži ani vedoucím po svých zařízeních nestýskalo, snad jen trochu a to z ohledem na pořizování fotek. Své mobilní telefony odevzdali všichni ihned po příjezdu a měli je k dispozici vždy jen na půl hodiny ve večerních hodinách. Výměny se zúčastnili účastníci z 5 zemí, z Estonska, Litvy, Belgie, Itálie a České republiky. Vždy šlo o 6 mladých lidí a dva vedoucí.

Matěj Fajtl: 

Nejcennější bylo pro mě setkat se s novými lidmi a poznat nové hry. Vydržet bez internetu nebylo pro mě těžké. Líbilo se mi vše, co jsme dělali, nejvíce však výlet do Tallinnu.

Matěj Svoboda: 

Estonsko bylo nejlepších 10 dní v mém životě. Poznal jsem tam nové lidí a společně jsme zažili spoustu super věcí. Jsem rád za tu příležitost, že jsem tam mohl jet.

Nikola Boháčková:

Estonsko bylo fajn, příjemné prostředí. Jediné, co mi vadilo, bylo jídlo, protože nejím kopr. Lidi tam byli příjemní a většina z nich byla kamarádská. Trochu mi vadilo, když jsme byli na výletě v Tallinnu, že nám nedali mobily. Co kdybychom se tam ztratili? A ani jsme si nemohli nic na památku vyfotit. Jinak to byl moc hezký užitý zážitek.

David Pammer:

BOWI byl jeden z mých nejlepších zážitků. Poznal jsem tam mnoho nových kamarádů. Získal jsem mnoho zkušeností a užil si tam ohromně velkou legraci.

Kristýna Boženiková:

Jsem ráda, že jsem měla tu možnost se BOWI zúčastnit. Poznala jsem spoustu nových lidí, jiné kultury a jiná jídla. Dost jsem si provcičila angličtinu a poznala jsem, jaký je to pocit žít bez mobilu. Zůstalo mi hodně vzpomínek. Bylo tam mnoho krásných momentů. Dost mě to překvapilo, a to příjemně. A město Tallinn je opravdu pěkné město.

  • BULHARSKO (NESSEBAR)

Barbora Kulíková:

Naprosto nejlepší! Těmito dvěma slovy bych shrnula projekt, který se konala v červnu 2016 a jejíž účastníci pocházeli z Itálie, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Makedonie a České republiky. Z pohledu na účastnické země (především Itálii a Bulharsko) je celkem zřejmé, že jsme jako Češi občas trpěli, jelikož máme v povaze chodit včas. Ostatní toto nutkání neměli, a tak i v posledních dnech, kdy jsme začali chodit pozdě také, jsme neustále čekali. Ale mělo to i svou výhodu – o to víc jsme mohli sedět u hotelového bazénu a koupat se v něm. Hlavním důvodem, proč jsme se sešli, byla prezentace národních tradičních her a aktivit a následná tvorba několika nových her, které by měly vyjít v malé sbírce jako výstup celého projektu. Česká republika prezentovala nohejbal, který vznikl u nás, kuličky a házení s céčky. Měli jsme asi největší ohlas, jelikož si každý účastník mohl mezi aktivitami vybrat. Uřícení pánové byli z nohejbalu nadšení, zatímco dámy hrály ve stínu kuličky a povídaly si. Za zmínku stojí ještě litevská vybíjená – nikdo nechápal, co se děje a jednoduše jsme po sobě házeli míčem a náhodně se vraceli do hry. Zlatá česká pravidla! V rámci ukázky aktivit Lotyšů se konala i lekce smyslného tance Bachata a ukázka bojových umění a sebeobrany jejich mnoholetým trenérem. Každý den jeden stát představil své tradičních aktivity a večer následovala prezentace historie a faktů o daném státu, jejíž součástí byla oblíbená ochutnávka jídla a pití. Češi zde opět zabodovali – Tatranky, Kaštany, Studentská pečeť, sýry, salám Vysočina, bramboráky, Hašlerky se Slaviemi a samozřejmě nesmělo chybět pivo a Becherovka. Moc ostatním chutnalo a recept na bramboráky teď zdobí nejednu sbírku receptů! A naučili jsme je i Mazurku.

  • LITVA (KAUNAS) - THE POWER OF TOLERANCE

Kateřina Mydlářová:

Výměna mládeže se uskutečnila v druhém největším litevském městě Kaunas mezi 22. a 30. červnem 2015. Ve velmi příjemném hotelu v centru města se sešli účastníci z Litvy, České republiky, Slovenska, Itálie, Řecka a Chorvatska. Česká skupinka se skládala z lidí různého věku, sociálního zázemí, vzdělání i názorové orientace, což ostatně platilo pro všechny participující. Tento fakt nebránil vzniku extrémně přátelského a ohleduplného prostředí, které panovalo po celou dobu projektu.

Jak samotný název projektu napovídá, cílem bylo prohloubit znalosti účastníků v problematice diskriminace, sociálního vyloučení a kulturních odlišností. Do této výměny bylo zapojeno také několik hluchých či hůře slyšících účastníků a jejich doprovod, který zprostředkovával nezbytný překlad do znakového jazyka. Většina z nás však touto schopností nedisponovala, při komunikaci s našimi novými kamarády jsme tedy museli do značné míry improvizovat. To samozřejmě nebylo snadné, ale o to zajímavější. Takováto spolupráce byla minimálně pro mě nová, což ve mně vyvolalo poměrně nepříjemný pocit z toho, jak málo je většinová společnost v kontaktu s touto komunitou. Možná se jedná pouze o můj subjektivní názor, nicméně domnívám se, že v začleňování těchto lidí, které jejich postižení v podstatě nijak výrazně nelimituje, má česká společnost značné mezery.

Dozvěděli jsme se tak zajímavé skutečnosti o situaci a aktivitách této skupiny, především v Litvě. Projekt se ovšem věnoval mnohem širší skále menšinových skupin a nedostatkům v jejich toleranci ze strany majority. Přínosné jednoznačně bylo, že každá země představila prezentaci o situaci menšin v jejich zemi, které tak bylo možné porovnávat. Nejčastěji se dostalo na postavení LGBT, tělesně postižených a Romských komunit v jednotlivých zemích. Tímto však výčet zdaleka nekončí, v průběhu projektu jsme se dotkli i právě toho, že menšin či skupin, které mohou být postihnuty diskriminací je velmi mnoho.