Každoročně se koncem prázdnin rozhýbe v univerzitních městech po celé České republice poptávka po ubytování. Prváci přicházejí do nového města a hledají ubytování, jiní se stěhují za lepším. Faktem je, že ve městech, kde je mnoho vysokoškolských studentů, dokonce tato sezónní poptávka významně ovlivňuje cenu nájemních bytů. Ve stejnou dobu také vrcholí práce na univerzitních ubytovacích zařízeních a referenti vyřizují jednu žádost o kolej za druhou. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi ubytováním v privátním bytě a na kolejích?

První volbou jsou koleje...

Čerství studenti obvykle jako první variantu, kterou zvažují, volí vysokoškolské koleje. Důvodů je hned několik. Předpokládají, že bude cenově dostupnější, budou to mít blíže do školy a seznámí se tak jednodušeji s dalšími studenty. Většina prváků tak posílá žádost o kolejní pokoj, se kterou obvykle uspěje. Dříve bylo standardem, že poptávka po ubytování na kolejích výrazně převyšovala nabídku a na mnoho studentů tak volné pokoje nezbyly. Poslední roky se však situace mění, pokoje na kolejích jsou dostupnější a některá ubytovací zařízení dokonce mají problém svou kapacitu naplnit. Situace se však různí podle měst a konkrétních podmínek, které kolej nabízí.
Co se týče cenové dostupnosti, kolej bývá skutečně o něco levnější než ubytování v pronájmu. Týká se to však zejména dvou, tří a čtyřlůžkových pokojů. Ten, kdo hledá na kolejích soukromí a klid v podobě jednolůžkového pokoje s lepším vybavením, bude muset velice pečlivě hledat a také si značně připlatit. V takových případech už se obvykle vyplatí si skutečně najít samostatný pokoj v bytě. Ti, kteří chtějí bydlet na kolejích hlavně proto, aby ráno mohli vstát pět minut před začátkem výuky a ještě v pantoflích doběhnout do učebny, by si měli při žádosti o koleje pečlivě projít univerzitní nabídku. Ne všechny koleje se totiž nachází v blízkosti školy nebo fakulty. Bydlení na kolejích má však nesporné výhody. Prvákům určitě pomůže k seznámení a navázání kontaktů s dalšími studenty. Společenským lidem může vyhovovat přátelská kolejní atmosféra, kde se pořád něco děje. 

... končí to však na bytě

Někteří však hned od počátku studia hledají raději bydlení v pronajatém bytě. Jde často o ty, kteří už mají na škole starší kamarády nebo sourozence, k nimž se přistěhují. Dalšími jsou třeba páry, které chtějí bydlet spolu, ale univerzita jim to neumožňuje. Je celkem běžné, že studenti se v průběhu studia stěhují z koleje na privát a během roku se tak mohou na kolejích uvolnit pokoje, které jsou pak nabízeny k ubytování návštěvníkům univerzity nebo veřejnsoti. Nejčastějším důvodem k tomu, že studenti hledají bydlení v soukromí, je jednoznačně pohodlí a určitá svoboda. Pronajatý byt si můžete zařídit podle svého, vodit si kdykoliv návštěvy, mít domácího mazlíčka, užívat si vlastní kuchyně a koupelny nebo je alespoň sdílet s menším počtem lidí. Přitom větší byty pro spolubydlení několika lidí se dají s trochou štěstí sehnat za srovnatelnou cenu, za kterou se nabízejí několikalůžkové kolejní pokoje.
Vložila: MB