Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Rozpočet školství by se měl navýšit!

Rozpočet školství by se v příštím roce měl zvýšit o 30 miliard korun. Po pátečním jednání s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) to uvedli zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů, předseda vlády to podle jejich slov slíbil. Debatovali totiž o rozhodnutí přesunout letos 400 miliónů Kč z resortu školství na slevy v jízdném. Studenti s tím nesouhlasí, Babiš na daném kroku trvá.

„Zásadní informací z jednání na úřadu vlády je, že pan premiér opakovaně deklaroval, že do školství příští rok přidá 30 miliard korun,” uvedl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima.

Domnívá se, že tyto peníze by se mohly použít hlavně na mzdy pedagogů, do rozpočtu vysokých škol a na vědu a výzkum. Ministerstvo školství má letos v rozpočtu 175,74 miliardy korun, což je o 19,21 miliardy korun více než loni.

Babiš podle studentů potvrdil, že prioritou vlády je navyšování platů učitelů. „Řekl nám, že není schopen slíbit, že další navyšování nastane již od září, nicméně že plán navýšení na 150 procent (stávající úrovně platů do roku 2021) trvá,” dodal předseda iniciativy studentů pedagogických fakult Otevřeno Tomáš Čakloš.

Průměrný plat pedagogů v ČR činil loni 31 632 Kč. Podle Čakloše by bylo potřeba zvyšovat i počty pedagogů a zlepšit přípravu a praxi budoucích učitelů.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) již dříve uvedl, že se jeho úřad bude snažit na platy učitelů i nepedagogů ve školství pro příští rok vyjednat 17 miliard navíc. Platy by měly růst i v letech 2020 a 2021. V prvním roce asi o 14,5 miliardy, v dalším přibližně o pět miliard. Roku 2021 by dle ministerstva měli učitelé dostávat průměrně 46 tisíc korun a nepedagogové 22 700 měsíčně.

Babiš: Přesouvají se peníze, které resorty nevyužily

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů Babiše minulý týden v otevřeném dopise vyzvali, aby jeho vláda revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Podle nich je školství dramaticky podfinancované a peníze z resortu by se neměly přesouvat jinam.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB