Procházíte kolem nich bez povšimnutí. Vaši sousedé a přátelé možná ani netuší, že existují. Nejsou totiž mohutné, staré ani neobvykle tvarované.

TAK CO JE NA NICH ZAJÍMAVÉHO?

Symbolizují vznik Československé republiky a v letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce. Do výsadby se zapojili starostové, žáci, členové místních spolků. Stromy byly ověšené stuhami, domy praporky, zpívala se hymna, ke kořenům se ukládaly pamětní listy.

A sázely se i v pozdějších letech (1928, 1945, 1968) vždy, když si lidé chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie.

Nadace Partnerství takovou velkou oslavu pořádá u 100. výročí vzniku naší republiky: objevíme dávno zapomenuté Stromy svobody, necháme je odborně ošetřit a společně s vámi vysadí nové.

PŘIPOJÍTE SE?
  • Objevíme příběhy 1918 stromů vysazených k oslavě svobody a demokracie.
  • Motivujeme majitele stromů k jejich vyhlášení za památné. Pomůžeme jim crowdfundingem získat finance na odborné ošetření.
  • Uspořádáme Den Stromů svobody (27. 10. 2018), do něhož zapojíme komunity po celé republice a vysadíme 2018 stromů. K výsadbě jim poskytneme minimálně 100 zapěstovaných vzrostlých lip srdčitých.
  • Založíme novou tradici oslav Dne vzniku ČSR a posílíme u veřejnosti jeho význam.

POMOZTE PÁTRAT PO STROMECH SVOBODY I VY! :)

VÍCE

Vložila: MB