Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Studenti ukázali, jak zlepšit svět!

O víkendu se konal v Praze největší český hackathon – soutěž, ve které jednotlivé týmy programátorů přinášely řešení, jak zlepšit a zjednodušit obyvatelům život ve městě pomocí moderních technologií. Akce se účastnil i tým z prestižní americké univerzity v Oxfordu, z vítězství se ale nakonec radovali Češi.

První místo v hackathonu Ceehacks obsadil český tým Student dreamers, který si odnesl ceny za půl miliónu korun. Ten navrhl digitální jízdní řády s názvem Smart box. „Jde o zařízení, které se umístí na zastávky městské hromadné dopravy. Na webu nebo na displeji mobilu se ukáže nejen zastávka a trasa, ale například i nejbližší zajímavá místa v okolí, jako je zoo nebo dobrá restaurace,“ uvedl jeden z členů týmu Adam Rojík, který studuje na ČVUT.

„Například pro turisty, kteří město neznají, to bude přínosné,“ doplnil Rojík s tím, že Smart box bude mít v sobě zabudován také vlhkoměr, teploměr a zabezpečení proti vandalům.

Nejmladšímu účastníkovi bylo 13 let

Není bez zajímavosti, že letos vůbec poprvé mohly soutěžit také děti. Nejmladšímu účastníkovi bylo pouze 13 let a jeho tým se umístil na druhém místě s nápadem chytrého náramku, který je napojen na záchranný systém pro prevenci nehod.

S jedním z dalších nápadů přišel tým ToporAuto. Ten naprogramoval aplikaci automatického sběru dat o dírách v silnicích. „Tento nápad se nejvíce líbil jednomu z hlavních partnerů hackathonu Škodě Auto DigiLab, a tak programátory ocenil šestiměsíčním pobytem ve Future mobility incubatoru v Drážďanech v hodnotě 15 000 eur, kde budou moct mladí inovátoři svůj nápad dotáhnout do konce a realizovat,“ uvedl k tomu Tomáš Studeník, organizátor pražského hackathonu a zakladatel Ceehacks.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB