Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Technologie: Droga moderní doby
Vybavujete si, kdy jste naposledy vyšli z domu bez telefonu nebo kdy jste se za celý den jedinkrát nepřipojili k internetu? Asi ne, že? Dnes už jsou se „sítí“ propojeny téměř všechny aspekty našeho života. Cokoli nevíme nebo nemáme, najdeme na internetu. A kdykoli nevíme co by, surfujeme jen tak pro formu. Nejsme ale na displejích mobilů a na obrazovkách počítačů přilepení až moc často? Nejsme na nich vlastně tak nějak… závislí?
Že nadbytečné užívání technologií kritizují starší generace nebo technologičtí skeptici, zřejmě není nic nového. Možná vás ale překvapí, že návykovost na sociálních sítích a aplikacích kritizují už i jejich samotní tvůrci v Silicon Valley, kteří je ze svého života postupně sami začali eliminovat. A to nejsou pánové v letech, ale mileniálové. 
Jedním z důvodů, proč si myslím, že je důležité o tom mluvit právě teď, je přesně to, že možná budeme poslední generací, která si ještě pamatuje, jaký byl život předtím,“ řekl nedávno Guardianu Justin Rosenstein, tvůrce kouzelného facebookového tlačítka „like". Stejně jako mnozí jeho kolegové vývojáři a vizionáři se i on postupně zcela odstřihává od on-line světa, a to nejen ve vztahu k sobě samému, ale i ke svým blízkým – na popularitě v Silicon Valley totiž například v poslední době nabývají školky a školy, kde jsou tablety, mobily a různé jiné elektronické pomůcky zcela zakázány.

Snapchat jako heroin

Rosenstein jako jeden z mnoha mimo jiné hlasitě odsuzuje dnešní „attention economy“, tedy podřizování internetu reklamnímu byznysu. Jeho tlačítko mělo původně Facebook obohatit o možnost pozitivní reakce, nakonec ale slouží jako nástroj, díky němuž každá stránka disponuje daty o preferencích svých uživatelů. „Často se stává, že něco vyvinete s těmi nejlepšími záměry a ono to s sebou nakonec přinese negativní následky, na které jste vůbec nepomysleli,“ podotkl.

Internet jako lidské právo

Zhruba 46 % procent lidí na naší planetě je připojeno k Internetu, což v roce 2016 donutilo Organizaci spojených národů přijmout rezoluci, která praví, že stejná práva náležející člověku off-line by měla náležet i člověku on-line. Začalo se taky debatovat nad zakotvením práva na internet do Všeobecné deklarace lidských práv.

Kromě komercionalizace funkcí a aspektů moderních aplikací Rosenstein kritizuje také psychologickou závislost, kterou si lidé k technologiím pěstují a která je podle něj velice nebezpečná. Snapchat dokonce přirovnal k heroinu a na vlastní telefon si nechal nastavit dětský zámek, aby nestahoval žádné aplikace. 

Technologičtí závisláci

O závislosti v souvislosti s technologiemi hovoří i bývalý produktový manažer Google Tristan Harris, podle nějž se naše mysl stává obětí únosu technologiemi. Scrollování obrazovky přirovnává k hernímu automatu – nikdy nevíme, zda se jako další objeví zajímavá fotka, nebo třeba jen otravná reklama, stejně ale těžko přestáváme a scrollujeme dál a dál.
Závislost na technologiích tak lze formálně označit za relativně nově definovaný druh behaviorální závislosti, která spočívá v patologické potřebě určité činnosti, jež má negativní vliv na zdraví daného člověka. Do této kategorie spadají mimo jiné například gambling nebo workoholismus.
Vložila: MB