Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » TEDxPrague 2017 aneb krásný nový svět

Letošní TEDxPrague s názvem Krásný nový svět se nesl v duchu rozmanitých vizí jak zlepšit náš svět, aby byl co nejvíce pohodlný pro všechny. V sobotu 4.11. se v úžasném prostoru Fóra Karlín uskutečnil již 8. ročník mezioborové konference, která opět nasadila několika stovkám účastníků krásné nové brouky přímo do hlavy. Tato jednodenní exploze nápadů a názorů, které si zaslouží být sdíleny, poskytla prostor všem, kterým není lhostejné, kam se ubíráme. 

Davy lidí se nemohou dočkat vstupu. Usměvaví organizátoři je však odbavují svižně a s bravurní elegancí. Svítící červený kříž na pódiu vyrobený z pet láhví již čeká na kroky řečníků, které bude dnešní den doprovázet. Nechybí vůně kávy, stoly se prohýbají pod čokorolkami a sezamovými sušenkami pro ty z nás, kteří preferují začít den zdravěji. Dostávám vstupenku a modlím se, abych ji neztratila. I toto však již organizátoři vymysleli za mě. Vstupenka je zároveň s programem umístěna na praktickou stuhu, kterou si věším na krk. 

Co má společného kyborg a violoncellista? Oba jsou skvělí řečníci! 

Naše doba je plná nových technologií, které nám v mnohém život usnadňují a v mnohém naopak komplikují. Postupně vnímáme stírání rozdílu mezi sci-fi a realitou. V atmosféře hlediště bylo cítit očekávání a zvědavost. Ustojí naše společnost neustálé změny? Jaký to bude mít dopad na naše osobní životy? Řečníci TEDxu se statečně poprali s nesnadnými otázkami a nabídli svůj jedinečný pohled na dění okolo nás. Ani anglické přednášky nebyly překážkou, naopak. Pomocí sluchátek si na své přišli i jazykově méně vybavení návštěvníci konference. 
První blok přinesl pohled umělce Bryana McCormacka, který věří v to, že uměním můžeme dosáhnout změn ve společnosti. Sám zpracovává sociální témata, například problematiku uprchlictví. Z jiného soudku poreferoval neurovědec Filip Tylš o možnostech terapeutického využití psychedelik a jejich vlivu na změněné stavy vědomí. Josef Holý a Pavel Kysilka nám zase dali nahlédnout do oblasti robotizace, umělé inteligence a virtuální reality. Kateřina Nováková ukázala všem, že se nevzdává a nebojí se neúspěchu. Optimisticky hlásá, že zkoušet nové věci má smysl. Představila svůj projekt, jak zatočit s hromadícími se pet lahvemi. Blok byl ukončen neotřelým projektem PETm(use), který v sobě pojil vokální ženský zpěv s proměnlivou scénou z PET cihel. Rozhodně to pro mě byl nevšední prožitek. 
ČTĚTE VÍCE
Vložila: MB