Proč je potřeba jít k volbám?

Víte, jak funguje kroužkování?

Asi většina lidí ví, že strana musí celostátně dostat alespoň pět procent hlasů, aby mohla zasednout ve Sněmovně. Pětiprocentní hranice se ale objevuje ve volbách ještě jednou - v případě preferenčních hlasů. Když totiž kandidát úspěšné strany získá alespoň 5% hlasů té dané straně, tak automaticky postupuje na první místo. Tam se pak kandidáti seřadí podle počtu preferenčních hlasů.
A jak to bylo ve skutečnosti, ve volbách 2010 a 2013? Dost rozdílně. Ve volbách 2010 zafungoval nápad “defenestrace” a lidé kroužkovali poslední čtyři kandidáty. Ale proč zrovna ti by měli být automaticky lepší, že? Přišlo tedy nějaké vystřízlivění a v roce 2013 lidé kroužkovali opět málo. A když, tak spíše osobnosti nahoře, nebo s velmi známým jménem. Přestalo se skoro kroužkovat a kdo překročil pětiprocentní hranici, stačilo to většinou na úspěch. Když tedy nějaká celkem úspěšná strana třeba v Praze získala 100 tisíc hlasů, stačilo zpravidla danému kandidátovi 5 tisíc hlasů, aby měl místo ve Sněmovně jisté.
Nakonec připomenu, že tedy postup je vybrat si stranu a pak na ní můžete ještě navíc zakroužkovat až 4 lidi, kterým věříte, chcete je vidět ve sněmovně. Často je člověk překvapen, že to už je o dost příjemnější, než se trápit všemi možnými lidmi dané strany, které třeba ani na kandidátce nemáte. Doufejme, že tato možnost přitáhne k volbám více přemýšlivých voličů. O to jde především - volby 20. a 21. října 2017 totiž budou opravdu velmi důležité. Rozhodnou, zda budeme dále rozvíjet klidnou spolupráci v rodině západních demokracií a nebo zvolíme východní hru bez pravidel s právem silnějšího, kterou jsme si vyzkoušeli dost nešťastně už ve 20. století...

vložila MK