Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » V rámci projektu ProSpolužáky studenti vydali učebnici chemii

Novou učebnici chemie vydali studenti z projektu ProSpolužáky, který původně vznikl na gymnáziu jako pomoc spolužákům a už několik let vydává učebnice Matika pro spolužáky. Oproti tradičním učebnicím se má lišit jednoduchým a praktickým jazykem, kterému dle autorů studenti snáze porozumějí. Sdělili, že podle jejich učebnic matematiky se učí v přibližně 85 středních školách z 1307.

Projekt ProSpolužáky vznikl v roce 2012 na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Jeho zakladatelem je Marek Liška, který tehdy dostal nápad napsat vlastní učebnice matematiky tak, aby jeho spolužáky víc bavila. První učebnice vyšla v říjnu 2013 v nákladu 300 kusů. V současnosti v jeho týmu pracuje zhruba 30 lidí.

Autory nové učebnice chemie jsou devatenáctiletý Leoš Sáblík a pětadvacetiletý Vilém Obrátil z Brna. K týmu se přidali poté, co vyšly učebnice matematiky. „Kluci mi jednoho dne napsali, že narazili na naše učebnice, líbí se jim, jak je děláme, a jestli by pro nás nemohli napsat učebnice chemie,” řekl autor projektu Marek Liška.

Chemie pro spolužáky se drží stejných zásad jako předchozí učebnice matematiky. Autoři ji napsali tak, jak mluví středoškoláci. Látka je proto podle nich pro studenty srozumitelnější.

S učebnicí vyšel i pracovní sešit. Řešení řady příkladů je na webových stránkách, kde studenti najdou i rozšiřující učivo pro přípravu na maturitu nebo přijímací zkoušky na vysokou školu. Učebnici doplňují také pokusy a laboratorní listy pro práci v hodině.

ZDROJ

Vložila: MB