Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Vědecké finále Science slamu

Příští týden, konkrétně ve středu 1. listopadu, se od 19 hodin v brněnském Sono centru uskuteční první celorepublikové finále vědecko-populární soutěže Science slam. Utká se v něm celkem šest mladých vědců z Masarykovy univerzity (MU) v Brně a Univerzity Karlovy (UK) v Praze, kteří jednoduchou a zábavnou formou přiblíží svůj výzkum široké veřejnosti. Vstup na akci je zdarma.

O přízeň diváků se budou ucházet badatelé, kteří úspěšně prošli univerzitními koly soutěže.

„Každý z nich bude mít šest minut na to, aby co nejzábavnější formou seznámil publikum se svým výzkumem. Diváci pak na konci večera hlasují, kdo je nejvíce pobavil, a vybírají tak vítěze," vysvětlil princip soutěže její koordinátor Petr Holík.

Účinkující si musejí na pódiu vystačit se základními rekvizitami, nemohou využívat žádnou formu digitální prezentace. Nejde samozřejmě jen o zábavu – je třeba ukázat, v čem výzkum spočívá a proč je důležitý.

Rozhodování u soudu či studium nejmenších částic

V Sono centru se potkají tři zástupci MU a tři reprezentanti UK. Budou mezi nimi jak výzkumníci z přírodovědných, tak z humanitních oborů.

Diváci se mohou těšit na výzkum o rozhodování soudů v oblasti trestné činnosti, hledání nejlepších postupů při operaci palce, výzkum jednobuněčných organismů nebo studium nejmenších částic, z nich je tvořen svět.

Formát Science slamu přinesla MU ze zahraničí do Brna před pěti lety. Letos poprvé se mezi sebou utkali také vědci UK.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB