Čeká nás volební víkend. Ať už budete volit toho, nebo toho, tak důležité je především hlavně k volbách jít. Přece jenom odevzdat svůj hlas vás budete stát jen trošku času, ale ovlivní podobu naší země na dalších pět let. Možná jdete k volbách rutinně, možná úplně poprvé... víte, kde je vaše volební místnost a jak ji najít?

Vložila: MB

Volby prezidenta České republiky se konají v těchto termínech:

 • pátek 12. ledna 2018 od 14,00 do 22,00 hodin
 • sobota 13. ledna 2018 od 8,00 do 14,00 hodin.

A stejně tak budou otevřeny volební místnosti. Hodit volební lístek tak můžete v pátek po cestě z práce domů. A nebo v sobotu před obědem. Jak ale najít svou volební místnost?

Volební místnosti jsou většinou tradičně umístěny ve školách, v úředních budovách, nebo v jiných budovách, které patří městu. Nejčastěji se jedna volební místnost tradičně opakuje v mnoha dalších volbách, na stejné místo tak chodíte volit do Poslanecké sněmovny, senátory, starostu i krajské zastupitele, stejně jako prezidenta. Pokud výjimečně dojde ke změně místa, tak novou lokaci volební místnosti a její novou adresu byste měli najít na městském a obecním úřadě. 

Místo voleb totiž vyhlašuje starosta, který má povinnost ve lhůtě 15 dnů před konáním voleb stanovit místo konání voleb a oznámit ho. Pokud si tedy nejste jistí, kde je vaše volební místnost, tak informace najdete na úředních místech vaší obce. Na místě by pak měla být volební místnost řádně označena.

Pokud si chcete najít adresu své volební místnosti na internetu, tak máte několik možností. Většina měst například tyto informace běžně zveřejňuje na svých webových stránkách a na sociálních sítích. Takže na www.vašeměsto.cz požadované informace najdete.

Další možností je využít chytré app-mapy, které vám ukáží volební místnost po zadání adresy. Nevýhodou ovšem je, že na online mapách nejsou plně k dispozici informace z celé ČR. Ale pro velká města to funguje docela spolehlivě.

VÝSLEDKY VOLEB

 • Volební mapa pro ČR
 • Volební mapa Praha

  Jak volit?

  1. Pro provedení hlasování potřebujete s sebou občanský průkaz, případně volební průkaz, a volební lístky. Pokud vám volební lístky nepřišly poštou, tak je můžete získat také ve volební místnosti.
  2. Po příchodu do volební místnosti nejdříve prokážete svou totožnost a člen volební komise si vás odškrtne ze seznamu voličů.
  3. Poté se odeberete za plentu, kde zvolíte volební lístek vaší strany a případně ho upravíte preferenčními hlasy.
  4. Volební lístek poté vložíte do obálky a vhodíte do hlasovací urny. Tímto je odvoleno.