Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Výzva studentů zamíří do Senátu

Stovky studentů během čtvrtečního protestu #VyjdiVen opustily školy. Výstražnou stávkou vyzvali nejvyšší státníky a politiky k obraně ústavních hodnot. Své požadavky sepsali organizátoři protestu do výzvy, kterou v pondělí odnesou do Senátu. Horní komora se jimi bude pravděpodobně v dubnu zabývat.

Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD si aktivit studentů na náměstích podle svých slov váží. „Cením si toho, že studenti nejsou lhostejní k veřejnému dění a stejně tak, že své názory prezentují v souladu s právem shromažďovacím," uvedl Štěch.

Zároveň řekl, že jim rozumí a zmínil postup premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše v souvislosti s šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem.

„Chápu studenty, když sleduji postupy premiéra v demisi Babiše kolem šéfa GIBS. Považuji je za velmi nebezpečné. Je dobře, že veřejnost včetně studentů tuto situaci sleduje a reaguje na ni,“ dodal šéf Senátu.

„Že se Senát na svém příštím jednání bude zabývat také aktuální politickou situací, je velmi pravděpodobné, ale zda něčemu napomůže shoda na případném usnesení, je v tuto chvíli velkou otázkou," uvedl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha, který stojí v čele nejpočetnější frakce v dolní komoře.

Ocenil ale, že přibývá lidí, kterým vadí trestně stíhaný premiér, a také to, že vláda je dlouho bez důvěry a činí nejen udržovací kroky.

Studenti mimo jiné chtěli, aby vláda v demisi nedělala zásadní kroky či personální změny a aby prezident republiky Miloš Zeman plnil svoji ústavní funkci.

Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec ale nesouhlasí s tím, že by vláda dělala personální čistky na ministerstvech a dalších úřadech. Takové názory považuje za klišé.

„Až se studenti dostanou do věku, kdy budou třeba v manažerských pozicích rozhodovat, tak pochopí, že když máte odpovědnost za nějaký resort a máte tam lidi, kteří odborně nevyhovují nebo mají nějaká zásadní selhání, tak je chcete vyměnit,“ poznamenal Brabec.

'Každý má právo projevit názor'

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vzkázal, že studenti mají právo na vyjádření svého názoru. „Žijeme ve svobodné a demokratické zemi, kde má každý právo projevit svůj názor, a to jak studenti, tak i pan prezident,“ dodal Ovčáček.

Nejvíc lidí se sešlo v Praze, před budovou DAMU měli studenti v rukou třeba plakáty s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Studenti se shromáždili také na Václavském náměstí, Albertově nebo na prostranství před Národní technickou knihovnou.

Neprotestovalo se ale jen v hlavním městě. Studenti vyšli do ulic také například v Brně, Plzni, Olomouci, v Jihlavě, v Hradci Králové, Ústí nad Labem nebo ve Zlíně.

ZDROJ

Vložila: MB