Když se řekne Nizozemsko, vybaví se asi většině lidí romantické kanály, všudypřítomní cyklisté a k tomu coffeeshopy. Jaké je to ale pro našince, který se rozhodne proniknout za turistickou oponu a poznat největší zemi Beneluxu z pozice vysokoškolského studenta?

Zvažuju studium v Nizozemsku – budu tam muset jet na přijímačky?

Na většinu nizozemských univerzit se dostanete bez přijímacích zkoušek. Ke přijetí ke studiu stačí dobře napsaný motivační dopis a certifikát dokazující znalost angličtiny. Další výhodou je, že přihlášky jsou přijímány relativně dlouho, na některých školách klidně i v květnu.

Je studium na nizozemských VŠ zdarma?

Není – i na veřejných školách se platí školné ve výši 2000 euro za rok. Z toho se možná člověku protočí panenky, ale možné jsou i splátky ve výši cca 170 euro měsíčně, a to už nezní tak děsivě.

Jaký je tamní formát studia? Jak vypadá typický akademický rok?

Školní rok začíná brzo v září, ale první semestr, včetně zkoušek, je uzavřen ještě před Vánocemi. Letní semestr se pak rozjede na konci ledna a ukončen je na začátku června, čímž tak vzniká prostor pro tříměsíční prázdniny. Pozor, místní systém nabízí většinou jen jednu opravnou zkoušku na předmět, takže přístup ve stylu „jdu to tam na tu zkoušku zkusit a pak se uvidí“ se nevyplácí. Jelikož jsou na VŠ přijati prakticky všichni, probíhá svého smyslu výběrové řízení až v prvním ročníku – kdo sítem testů a esejí neprojde, musí se studiem rozloučit a na stejný obor se pak nemůže následujících 5 let přihlásit.

Samotná výuka se pak skládá hlavně z přednášek (ty jsou většinou nahrané na internet, takže není problém je sledovat z pohodlí domova). Ty jsou pak doplněny v doslovném překladu „pracovními skupinami“, ale takový termín zavání totalitou, takže tomu raději říkejme tutoriály. V nich se sejde 5 až 14 studentů a diskutuje se nad probíranou látkou. 

 A co celkové náklady na život?

Život v západní Evropě je pro našince samozřejmě dražší. Rozdíly ovšem nejsou tak enormní, v supermarketech jsou ceny o něco vyšší, ale alespoň MÁSLO NEZDRAŽUJE.

Sehnat brigádu nebývá ve větších městech problém i bez znalosti holandštiny, hodinová mzda se (v závislosti na věku) pohybuje okolo 7–13 euro. Já osobně na kole rozvážím jídlo, čímž pádem se ze mě stal profesionální cyklista : )

To nezní tak špatně. A co ubytování?

Pro studenty zde neexistují koleje, takže si každý musí sehnat střechu nad hlavou sám. A to bývá docela boj. Jedná se o hustě zalidněnou zemi, což se promítá i na trhu s nemovitostmi. Některé univerzity nabízejí zahraničním studentům pomocnou ruku, i tak ale počítejte s nájmem ve výši 300 – 600 euro měsíčně za jeden pokoj.

Jaké je typické nizozemské počasí?

Holandští bohové větru a deště se umí na svém dvorečku tuze vyřádit. Prší polovinu dní v roce, občas se k tomu přidá i vítr sfoukávající cyklisty z cyklostezek. Zima je oproti Česku mírnější – teplota se drží okolo nuly, sněží jen výjimečně.

A co cyklisti, jsou všude?

Jsou. Cyklisti všeho druhu. Maminka, od hlavy až k patě zahalená v burce, usilovně šlapající se dvěma dětmi na stejném kole – jedno sedící před ní, druhé za ní. Mladík, kterému snad ještě teče mléko po bradě, přesto si veze na kole dvě basy piv. Nebo třeba zamilovaný páreček, slečna šlape do pedálu a chlapec sedí na štangli a hraje na ukulele.

Bicykl z druhé či kolikáté ruky pořídíte už za 50 euro. V Nizozemsku je ročně odcizeno 600 000 kol, proto dbejte na bezpečnost a investujte do dobrého zámku! Moje kola loni do statistik přispěla bohužel hned dvakrát. V létě jsem měl dokonce jakýsi pahýl, parodii na kolo bez brzd, šlapátek i světel, přesto stačila chvilka nepozornosti a můj dopravní prostředek zmizel beze stopy.

A co když člověka přepadne stesk po domovině? Jak rychle se dostanu domů?

Spojení do ČR je docela příjemné – Z Amsterdamu létají nízkonákladové lety do Prahy, z Rotterdamu do Vídně a z Eindhovenu do Prahy a do Brna. Letenky se dají sehnat i za 12 euro. Krom toho existuje i autobusové spojení, cesta z Amsterdamu do Prahy trvá zhruba 13 hodin.

A co nizozemština? Přežiju tam, pokud nevychrochtám ani „Dobrý den“?

Nizozemci si zakládají na tom, že oplývají plynulou znalostí angličtiny, takže lokální jazyk prakticky nepotřebujete. Pokud se však přeci jen rozhodnete ponořit do tajů nizozemštiny, znalost němčiny, a koneckonců i angličtiny, je velkou výhodou.

 

Pokud máte ještě jakékoli další dotazy, týkající se třeba studia na Leiden Universiteit nebo života v Haagu, neváhejte mne kontaktovat na FB https://www.facebook.com/jiri.o.kadlec

Jiří Kadlec

 Vložila: MB