Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Žijeme v době vysokých nároků?

Dnešní doba je dobou neomezených možností. Můžeme odjet studovat do zahraničí, založit si jen tak vlastní firmu, postavit si vlastní raketoplán a vycestovat do kosmu, a tak dále a tak dále. Prostě a jednoduše můžeme si dělat, co se nám zamane. Opravdu je to tak snadné a úžasné? Co když není všechno zlato, co se třpytí?

Slovní spojení neomezené možnosti zní báječně. Znamená to, že nás nic nelimituje a můžeme dokázat cokoliv. Jenže je velký rozdíl mezi, můžeme a musíme. Ano, je sice krásné, že tak dobře jako nyní, jsme se nikdy neměli, ale tato doba nás také žene kupředu rychlostí kulového blesku. My se snažíme následovat trend, nezůstávat pozadu za našimi vrstevníky. Prostě chceme být minimálně stejně dobří – v práci, ve škole, v partnerství, v počtu lajků na Instagramu, prostě všude, kde to jde. Kolikrát tyto aspirace vlastně ani nepramení z naší hlavy, ale to okolí. Tlak okolí nám jednoduše nedá spát.

Prý se povídá

Říká se o nás, že my, Generace Y, jsme líní, nezodpovědní, a tak dále, a tak dále, však to znáte. Naši rodiče už v letech, ve kterých se současně nacházíme, měli nás, pracovali na plný úvazek, bydleli v bytě. Nyní většina z nás mladých oproti tomu chodí na vysokou školu, bydlí na koleji a vidina zakládání rodiny nám momentálně připadá jako sci-fi. Kvůli tomu se hranice, kdy přijímáme závazky, posouvá a my působíme na okolí dojmem, že je odkládáme. Také je potřeba vzít v úvahu fakt již zmiňovaných neomezených možností. Lidé nikdy neměli tolik svobody jako teď, ovšem tato svoboda značně ztěžuje výběr. Který je nejlepší operátor na telefon? U koho si mám zařídit hypotéku? Jaké si mám koupit auto? Nikdo z nás nechce být ošizen, chce zvolit chytře a důkladně, proto si se svým rozhodováním dáváme načas. 

A co na to statistiky?

Z výzkumu Masarykovy univerzity také vyplynulo, že i když jsme se svým životem spokojeni, cítíme tlak na náš výkon v různých oblastech a máme spoustu obav, co se týče dokončení studia, vybudování dobré kariéry, najití ideálního partnera. Potvrzuje to i šetření našeho časopisu. Až 71 % respondentů cítí, že jsou na ně kladeny vysoké nároky – 45 % odpovědělo spíše ano a 26 % ano.  
Dotazovaní přiznali, že vysoké nároky na ně nevyvíjí pouze okolí, ale i oni sami. Záleží nám na tom, abychom byli dobří práci a našli tu svoji “druhou půlku pomeranče“, se kterou založíme rodinu. Čili směřujeme ke klasickým společenským hodnotám, jako měla generace předchozí jen s časovým zpožděním.
Vložila: MB