Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Zkraťme letní prázdniny, 6 týdnů stačí, vyzývá středočeský radní

Letní prázdniny jsou u nás moc dlouhé. Zkraťme je maximálně na 6 týdnů! S tímto návrhem přichází radní Středočeského kraje Zdeněk Seidl (ČSSD). V pořadu K věci Českého rozhlasu Region zdůvodňoval, proč by žáci neměli mít v létě tak dlouhé volno.

„Šest týdnů je takové maximum, co kde v Evropě je. U nás se takhle dlouhé prázdniny zavedly až za Josefa II., protože děti místo do školy chodily na žně, a proto se ty letní prázdniny takhle prodloužily,“ řekl mimo jiné radní pro školství Zdeněk Seidl. 

Podle něj dvouměsíční prázdniny komplikují život rodičům a v důsledku často brání rodinám, aby trávily delší dovolenou společně. „Každý z rodičů má většinou jeden měsíc dovolené, dítě dva měsíce prázdnin. Někdy se tak rodiče vystřídají, jindy musí s hlídáním pomáhat dědeček nebo babička.“ 

Podle radního Seidla při dvouměsíčních letních prázdninách žáci příliš vypadnou z výuky. „Je to samozřejmě otázka, ale musí se o tom hovořit,“ uzavřel v pořadu K věci Českého rozhlasu Region středočeský radní pro školství Zdeněk Seidl. 

A co na tento nápad říkají učitelé? 

Například podle Františka Tomáška z Asociace ředitelů základních škol téma zkrácení letních prázdnin není v současné době aktuální. On sám jako bývalý ředitel školy v Brandýse nad Labem během své praxe získal zkušenost, že záleží na způsobu výuky během celého školního roku. „Díky němu pak žáci zákonitě nemusí během letních prázdnin učivo zapomenout nebo ztratit vzdělávací návyky,“ namítá Tomášek. 

ZDROJ

Vložila: MB