Úvodní stránka » Aktuality ICM Jindřichův Hradec z.s. » Zkušenost s prací v mezinárodním prostředí

Spousta z nás sní o práci, která by nám umožnila být v kontaktu s celým světem. Málokdy ale na takovou skutečně narazíme, zvlášť takzvaně z pohodlí domova, aniž bychom se kvůli ní museli stěhovat do zahraničí. Martin Koska měl štěstí a tenhle sen se mu splnil už během vysoké. Začal totiž pracovat v globální společnosti, která zahraniční zkušenosti nejen zprostředkovává, ale také vyžaduje.

Když komunikujete s lidmi z Asie, musíte číst mezi řádky. Pokud třeba jejich odpověď zní asi ano, ve skutečnosti většinou myslí ne, akorát to nejsou na rozdíl od nás zvyklí říkat přímo," vysvětluje Martin jednu z mnoha kulturních odlišností, se kterou se při své práci setkal a která ho ze začátku docela překvapila. Teď už ho ale prý nic podobného nezaskočí.

Mezinárodní pracovní prostředí globální společnosti typu Accenture, kde Martin působí, nespočívá v tom, že během dne potkáte dva cizince v kuchyňce, ale v každodenní osobní, telefonické nebo písemné komunikaci s kolegy, klienty, jejich dodavateli a zákazníky, kteří pocházejí z různých koutů světa. A zpravidla čím dále jsou, tím mohou být rozdíly v jejich přístupu a práci markantnější.

"Potřebujete bezpečně znát kulturu lidí, se kterými jednáte, protože jinak brzy zjistíte, že ke stejné situaci přistupují jinak než vy." A to může být někdy docela výzva. "Poznávání lidí z různých kultur a vnímání jejich potřeb, přání a pohledu na svět mě obohacuje," říká ale Martin. "Zajímá mě například jejich názor na ekonomické nebo společenské změny, které se u nich dějí, ale také, jak vnímají Čechy. Zjistil jsem třeba, že jsme ostatními považováni za poctivý národ, což je fajn. Na druhou stranu bychom se ve srovnání s jinými měli naučit lépe zviditelňovat výsledky naší práce a také nám trochu chybí optimismus."

Do Accenture Martin nastoupil už během svého vysokoškolského studia a za třináct a půl roku svého působení zde pracoval celkem na deseti různých pozicích. Kariérní cesta se tu totiž může vyvíjet různými směry, a proto není výjimkou ani přecházení mezi jednotlivými divizemi společnosti. "Zaměstnanci mohou profesně růst a získávat nové zkušenosti například tak, že projeví zájem o některou z aktuálně otevřených pozic na našem interním seznamu, nebo se přes náš globální systém přihlásí ke krátkodobé výpomoci na jiných odděleních společnosti v České republice nebo zahraničí."

VÍCE

Vložila: MB